ZEKA GELİŞİMİ

Bebeğinizin Beyin Gelişimi İçin Onunla Bu Oyunları Oynayın

Bebeğinizin Beyin Gelişimi İçin Onunla Bu Oyunları oynayın

Uzmanlar, yaşamın ilk aylarında özellikle de 0-12 ay arasında bebeğe dışarıdan gelen uyarıların beyin gelişimleri güçlendirdiğini söylüyorlar.

Görme ve konuşma yeteneğini oluşturan beyin sistemleri çok erken dönemlerde şekillendiğinden bebeğinizle oynayacağınız oyunlar beyin gelişiminde önemli etkilerde bulunuyor.

Bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere gördüğü ve duyduğu tüm olayların ileriki donemlerde kendi görüş ve konuşma yetenekleri üzerinde derin bir etki bıraktığını ve şekillendirdiğini gösteriyor.

Öğrenme yeteneğinin 3-10 yaşları arasında en üst seviyelere ulaştığını söyleyen uzmanlar, beyin gelişimnde oyunların önemli bir yer tuttuğunu vurguluyorlar.

İşte Aile ve Çocuk Gelişim Uzmanı, Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu'ndan bebeğinizle hangi oyunlar oynayabileceğine dair bilgiler.

0-1 AY : Bebeğinizi dike yakın bir pozisyonda kollarını, bacaklarını ve ayaklarını rahatça hareket ettirebileceği şekilde kucağınıza yerleştirin. Bebeğinize, önce yüzünüzü yaklaştırın ve yüzünüzle gülümseyen farklı ifadeler yapın. Daha sonra A4 kağıda çizilmiş siyah-beyaz basit insan yüzü resmini bebeğinize gösterin ve bu resmi yavaşça sağa ve sola taşıyarak 1 dakika boyunca oynayın.

1-6 AY: Bu oyun için bebekler için hazırlanmış bilek çıngıraklarından edinmelisiniz. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bebeğiniz bileklerine çıngırakları takın. Bebeğinize bakarak “Sen çok tatlı bir bebeksin” gibi bir cümleyi uydurduğunuz neşeli bir melodiyle tekrar tekrar söyleyin. Belirlediğiniz özel kelimeye (örneğin “tatlı” kelimesine) her geldiğinizde önemini belirtmek amacıyla bebeğinizin elini hareket ettirerek çıngırağı sallayın.(Ayaklar için de aynı oyunu oynayabilirsiniz.)

6-12 AY: Bu oyun için sert plastikten yapılmış oyuncak halkalar edinmelisiniz. Her bir elinize birer halka alın ve bebeğinize, kollarıyla ulaşabileceği mesafede bu halkaları sunun. Bebeğinizi tutana kadar halkaları yaklaştırın. Bebeğiniz halkaları tutunca, tuttuğu halkayı diğer tarafından hafifçe bebeğinize doğru itin ve bebeğinize “çek” deyin. Daha sonra halkaları hafifçe kendinize doğru çekin ve bebeğinize “it” deyin. Bebeğinizin ellerini açmasını yardım edin ve ona “bırak” deyin. Bebeğinizin halkaları bırakmasına yardımcı olmak için hafifçe halkaları çekebilirsiniz. Bebeğinizin halkaları yeniden tutmasını teşvik edin ve bırakma işlemini tekrarlayın.

Beyin gelişiminin %70’i yaşamın ilk yılında tamamlanır. Yani bebeğinizin aklı, yaşamının ilk bir yılında, hayatında bir daha asla olmayacağı kadar büyük bir hızla gelişir. Bebeğinizin beyin gelişimini desteklemenin en doğru yolu onunla duyuları uyaran oyunlar oynamaktır. Bebeğinizin beyin gelişimini destekleyen pek çok oyun vardır.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR