Yürürken Dengesizlik Hissi Neden Olur?

 

 

 Baş dönmesi yaşayan kişiler; ‘Işığı kapatmalıyım, dinlenmeliyim, geçer!’ diye düşünür ama bakın uzmanlar bu konuda hangi uyarılarda bulunuyor. 

 

 

Ani hareketlerle ortaya çıkan baş dönmeleri, denge sorunlarına işaret ederek kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Denge sorunu yaşayanların, tek başına sokağa çıkmaktan korktukları için sosyal yaşamlarının da olumsuz etkilendiğini belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer denge sorununun ortaya çıktığı dönemde ilaç tedavisi alanların yatağa yatıp dinlenmek yerine, sokağa çıkmaları gerektiğini söyledi.

 

Kronikleşen Denge Sorunu Güvensizliğe Yol Açabiliyor 

 

Birkaç saniyelik ani baş dönmesi, şiddeti nedeniyle yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebiliyor. Kronikleşen denge sorunları psikolojik güvensizliğe yol açabiliyor. Hastalar tek başlarına dışarı çıkmak istemeyip yalnız kalmaktan kaçınabiliyor ve sürekli bir endişe hali yaşayabiliyorlar. Günlük yaşamın yanı sıra, çalışma hayatında meydana gelen zorluklar da kişiyi bunaltabiliyor. Bu hastalıkla ilgili ‘Düşecek gibi oluyorum. Yer ayağımın altından kayıyor gibi cümleler, hekimlerin en sık duyduğu şikayetler arasında yer alıyor. 

 

 

Yürürken Dengesizlik Hissi Neden Olur?

 

 

Neden Dengesizlik Yaşarız? 

 

Beyin dışı nedenlerin sayısı oldukça fazla olsa da en sık görüleni Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo oluyor. Aniden başlayan, baş hareketleri ile tekrarlanan baş dönmesi olarak özetlenebilecek ve BPPV diye kısaltılan bu neden, halk arasında daha çok ‘Kulak kristallerinin yerinden oynaması’ olarak tarif ediliyor.

 

Denge problemlerine karşı temiz havada yürüyün

 

Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu kulak kristallerinin iç kulakta bulunduğunu ve darbe, uzun süreli yolculuklar ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle yerlerinden oynayabilir. Hastalık yukarıya doğru baktıkça ortaya çıktığı için bu hastalığa ‘süpermarket hastalığı’ da denebiliyor. 

 

 

 

Yürürken Dengesizlik Hissi Neden Olur?

 

Denge sorunu olan KBB uzmanına görünmeli

 

BPPV hastalığının kişiyi uygun baş hareketleri ile test ederek kolayca tespit edilebilir. Tedavi de benzer manevralarla kolaylıkla yapılabilir. Kendilerinde görülen denge sorunu için her zaman en kötüsünü düşünen hastaların bir kez KBB uzmanına danışılması gerekiyor. 

 

Temiz havada yürümek iyi geliyor

 

Denge sorununun tedavisinde bazen bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır; hareket etmek de bu durumda çok ama çok önemli önemlidir.  Baş dönmesi yaşayan kişiler ‘Işığı kapatmalıyım, dinlenmeliyim, geçer!’ diye düşünse de bu sorunu yaşayan kişilere temiz havada birkaç saat yürümeleri öneriliyor. Hasta, ne kadar çok dışarı çıkar ve yürürse, dengesine kavuşması o kadar kolay oluyor.