Erkekleri Zinde Tutan 3 Besin: Kayısı, ceviz, incir

¨ImageAlt7892¨

 Atladığımız öğünler, düzensiz yeme alışkanlıkları çalışma hayatındaki konsantrasyonu etkiliyor. Özellikle gün içinde yemeğe zaman ayıramayan erkeklerde en tipik görülen sorun akşam eve gidince günün stresinden de uzaklaşmak için aşırı miktarda yemek yeme oluyor.

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, aşırı yemek yeme nedeniyle göbek bölgesinde yağlanma, şeker metabolizmasının bozulması gibi sorunların ortaya çıktığını belirtiyor. İrkin, gün içinde aralarda yapılan ufak atıştırmalar hem yorgunluğun neden olduğu zihinsel fonksiyonlardaki azalmaya engel olacak, hem de sık aralıklarla metabolizma hızını artırarak yağlanmaya engel olacağını ifade ediyor.

 

İş hayatının temposu, iş yerindeki yoğunluk ve bitmeyen toplantıların günlük beslenme alışkanlıklarımıza olumsuz etkisi oluyor. Erkeklere iş hayatına özel beslenme önerileri sunan Dilem İrkin, şişmanlamayı önleyen basit değişiklikler yapılabileceğini söylüyor.


• Taze ya da kurutulmuş meyveleri taşımak kolay olduğu gibi, şeker ihtiyacını da gidermeye yarayacaktır.


• Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler, diyet bisküviler hem tüketim açısından pratiklik sağlayacak, hem de çabuk enerji sağlayarak kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu yorgunluğu azaltacaktır.


• Sık tercih edilen ve toplum olarak beslenme alışkanlığımızda bulunan kuru kayısı içerdiği yüksek potasyum ile başta kalp kası olmak üzere tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlıyor.


• Kayısı ayrıca, yüksek lif içeriği ile sindirim sorunlarına iyi gelmekte başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserden koruyucu rol oynamaktadır.


İncir Hücreleri Yeniliyor


Yine sık tecih edilen bir kuru meyve olan incir ise yüksek oranda içeriğinde bulunan B1, B2 vitaminleri ve fosfor, potasyum gibi minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin. Meyve grubu içindeki yüksek oranda kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı içinde önemli bir rolü vardır, yine her kuru meyve de olduğu gibi yüksek oranda lif ile kötü kolesterolün düşürülmesinde katksı bulunmaktadır.

Ceviz Yorgunluğu Azaltıyor


Ara öğün olarak seçebileceğimiz diğer bir besin olan ceviz ise içindeki yüksek doymamış yağ asiti içeriği ile kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle gün içindeki yorgunluktan uzaklaşmak için vücuda zindelik katan ceviz seçmek iyi bir tercih olacaktır. Fakat bunları tüketirken yüksek kalorili olduklarını unutmamak ve tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekir.


Probiyotik Yoğurt Hazmı Kolaylaştırıyor


Ara öğün olarak süt ya da yoğurt grubunu tercih etmek içeriğindeki laktozdan dolayı gaz sıkıntısı yaratabilmekte bu da çalışma esnasında performansın düşmesine neden olabilmektedir. Bu gruptan bir gıda tercih edilecekse hazmı kolaylaştıran, bağışıklık mekanizmasını güçlendiren probiyotik yoğurtlar iyi bir ara öğün alternatifi olabilir.
Kepek içeriği ile doygunluk yağlayacak diyet biskuviler ise yine ara öğün için bir alternatif olabilir.


3 adet kuru kayısı 50 kalori, 2 adet kuru incir 100 kalori, 1 orta boy ithal muz 100 kalori ve 2 adet ceviz de 45 kaloridir. Uzkmanlar tükeliten miktarlara dikkat edilmesi gerekitğini söylüyor.