CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Kolajen Kaybı Önlenebilir mi? 

Vücutta Kolajen Kaybı Önlenebilir mi

Bağ ve bağ dokularını oluşturan kolajen miktarı insan vücudu yaşlandıkça azalmaya başlar ve bir süre sonra yetersiz hale gelir. Yaşlanma ile artan kolajen kaybı cilt kuruluğu, kırışıklık, selülit, eklem rahatsızlıkları gibi sorunlara sebep olur. Dermatolog Doç. Dr. Ali Balevi vücutta kolajen kaybının sebeplerine, kolajen kaybında vücutta görülen değişimlere ve en doğal kolajen kaynaklarına dair bilgi verdi.

Vücudumuzdaki Kolajen Neden Azalır veya Kaybolur?

Vücuttaki kolajen kaybı 18-29 yaş arasında başlar. 40 yaşından itibaren insan vücudu kolajeninin yaklaşık % 1’ini kaybeder ve 80 yıl sonunda vücuttaki kolajen üretimi genel olarak genç erişkinlere kıyasla % 75 oranında azalır. Serbest radikaller, yetersiz beslenme, sigara, güneş ışınlarına maruziyet, alkol ve kimi zaman hastalıklara bağlı olarak vücutta kolajen üretiminde azalma veya kaybolma yaşanır.

Vücudumuzdaki Kolajenin Azaldığını Nasıl Anlarız ?

Önemli bir protein ve amino asit kaynağı olan kolajenin sentezinin azalması sonucu, yaraların geç iyileşmesi; yorgunluk ve performans düşüklüğü görülebilir.

Deri esnekliğini, parlaklığını ve yumuşaklığını kaybeder, donuklaşır, kırışır ve kahverengi lekeler başta olmak üzere renk değişiklikleri oluşur. Bunun sonucunda deride sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir.

Yaşlanma ve diğer nedenlerden ötürü kolajen sentezinin azalmasıyla bağ doku ve kıkırdaklar esnekliğini kaybeder ve osteoporoz, romatizma başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar.

Peki En İyi, Doğal Kolajen Kaynakları Nelerdir?

Kolajen kaybı belirli beslenme alışkanlıkları edinmek ve zararlı tüketim alışkanlıklarından vazgeçilerek belirli bir düzeyde önlenmesi olası bir durumdur.

Kolajen üretimini en fazla destekleyen besin, kemikli etlerdir. Kemiklerin içerisinde bulunan ilik, kolajen üretimine fayda sağlar. Bu nedenle ilikli kemik suyunu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Hangi Besinler Kolajen Seviyesini Artırır?

Beslenmeye zaman zaman kemik suyu eklenmesi, vücutta azalan kolajeni yerine koymak için idealdir, ancak kemik suyu tüketimi kan kolesterol düzeylerini arttırabileceği için kalp-damar hastalığı veya kolesterol yüksekliğiyle ilişkili herhangi bir hastalık açısından riskli olabilir.

Doğal Kolajen Kaynakları:

İlikli kemik suyu

Sığır eti

Tavuk et

Hindi eti

Balık

Yumurta beyazı

Kolajenden Zengin Besinler Hangileridir?

Kırmızı renkli meyve ve sebzeler de içerdikleri güçlü antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini destekler.

Ahududu

Böğürtlen

Yaban mersini

Kızılcık

Çilek

Kiraz

Elma

Pancar

Kırmızı kapya biber

Domates

Sülfür/Kükürt İçeren Besinler Kolajen Üretimini Destekler

Brokoli

Lahana

Soğan

Sarımsak

Karnabahar

Pırasa

Brüksel lahanası

C Vitamininden Zengin Meyve ve Sebzeler Kolajen Üretimin Destekler

Kolajenin üretilmesi ve daha iyi emilebilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Bu noktada C vitamini içeren meyve ve sebzeler fayda sağlar.

Kapya biber

Maydanoz

Limon

Kivi

Portakal

Greyfurt

Mandalina

gibi zengin C vitamini kaynakları kolajen üretimine ve emilimine yardımcı olur.

Bunların Dışında Kolajen Üretimini Destekleyen Besinler Şunlar:

Avokado: Cildi serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan ve cilt hücrelerini oksitlenmeden koruyan E vitamini ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Ayrıca kolajen üretimini artırır ve cilt kanseri riskini azaltır.

Soya ürünleri: Soya, doğal bir bitki hormonu olan ve kolajen üretimini arttıran bir madde içerir. Soyada antioksidanların varlığı da cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Antioksidanlar, hücreye zarar vermenin ana nedeni olabilecek serbest radikallerin üretimini düzenleyerek cildi korur.

Süt ve süt ürünleri: Süt, oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Alfa hidroksi asit, B, A ve D vitamini, kalsiyum, selenyum, magnezyum, biotin, B12 vitamini ve B6 vitamini içerir. Süt, kolajen üretimini artırır. Cildin elastikiyetinin artmasını sağlar, serbest radikallerle savaşır.

Lor peyniri, beyaz peynir, inek sütü gibi ürünler yüksek oranda prolin ve lisin içerir. Bu amino asitler, kolajen oluşumunu hızlandırır.

Kolajen Takviyelerini Herkes Kullanabilir mi ?

Son yıllarda cilde kaybettiği kolajeni kazandırmak için takviye olarak tablet, kapsül, toz, sıvı ve hatta sakız şeklinde satışa sunulan ürünler sıkça tercih ediliyor. Fakat bu ürünler mutlaka uzman hekim önerisi ve kontrolünde, bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR