DAVRANIŞ SORUNLARI

Suçunu Kabul Etmeyen Çocuk İçin Ne Yapmalı?

Suçunu Kabul Etmeyen Çocuk İçin Ne Yapmalı

Pek çok çocuk başkalarının önünde yetersiz gözükmek istemez. Hataları yüzünden alaya alınmak, eleştirilmek ve cezalandırılmak da istemez kuşkusuz. Bu nedenle de başkalarını suçlamaya ve kendi yaptıklarının sorumluluğunu başkalarına yüklemeye kalkışır. Anne baba olarak çocuğunuzun sürekli davranışlarının sonuçlarını başkalarına yüklemesini nasıl önleyeceğinizi, böyle bir durumda nasıl tavır sergileyeceğinizi bilemiyorsanız Yazar Ayşe Bilge Dicleli’nin “Pencereni Aç” adlı kitabındaki önerilerini deneyebilirsiniz.Suçunu kabul etmeyen çocuk için ne yapmalı? sorusunun cevabını inceleyelim...

Açık Açık Kabul Etmediğinizi Belirtin

Eğer çocuğunuz yaptığınız bir hatadan sonra suçunu kabul etmiyor, suçu başkalarına atıyorsa, bunu kabul etmediğinizi ona açıkça ifade edin: “Senin bu söylediğin gerçeği yansıtmıyor. Vazoyu sen kırdın.” Ona açık sözlü davranırsanız, çocuğu kendi kendini kandırmaktan kurtarmış olursunuz. Çünkü bir süre sonra kendisinin hiçbir şey yapmadığına kendisi de inanabilir.

Yalan Söylemesine İzin Vermeyin

Çocuklarınızı yalan söylemeye yönlendirmeyin. Onların yanlış bir şey yapmadıklarından şüpheleniyorsanız, bir şekilde bu yaptıklarını düzeltmelerini ya da tamir etmelerini sağlayın. Örneğin evin duvarlarını boyamışlarsa, ellerine bir kova ve birer bez verin: “Haydi bakalım, duvar temizleme yarışı başlıyor!”

Çözüm Odaklı Olun

Bu arada çocukları ağır bir şekilde suçlamamayı gayret edin. Davranışlarını düzeltecek ve çocuğu yüreklendirecek çözümler bulmaya çalışın.

Suçu başkasına atmaktan kaçınmak için ihtiyaç duydukları iç diyaloğu geliştirmeleri için çocuklarınıza yardım edin. Sorular sormak bunun için mükemmel bir yöntemdir: “Arda’ya bu hafta gazete ve ekmeği alma işini devralacağına söz vermemiş miydin? Bugün gazete ve ekmek alınmadığı için onu suçlamaya seni iten ne oldu?” “Başka biri haksız yere seni suçladığında ne hissediyorsun?” “Olanları düzeltmek için ne yapabilirsin?”

Önce Siz Kendi Hatalarınızı Açık Açık Kabul Edin

Çocuğun hata yapabileceğini, ancak hata yaptığında suçu üzerine atacak birini bulmak yerine hemen bir çözüm aramaya odaklanması gerektiğini anlamasını sağlayın. Kendi hatalarınızı ve başarısızlıklarınızı çocuklarınızın önünde rahatça kabul edin Siz kendi hareketlerinizin sorumluluğunu üstlenmezseniz, çocuklarını bu şekilde yetiştirmeniz mümkün değildir. Bu davranışınız iç diyalog yoluyla kendilerini hatları konusunda daha az huzursuz hissetmelerine yardım eder.

Çocuklarınızınsorumluluk bilinci gösterdiği durumlara dikkat çekin:” Ayça, eminim hatanı anladığın ve düzeltmek için bir yol bulduğun için kendinle gurur duyuyorsundur. Bunu yapabilen fazla yetişkin tanımıyorum.” (Ne yazık ki bu doğdur.)

Sorumluluk Sahibi Çocuk Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?

Çocuklarınıza yaşlarına uygun, sorumlu tutabilecekleri görevler verin. Eğer başarısız olurlarsa, sonuca rağmen bu yolda yaptıkları olumlu faaliyetlere işaret edin, hatalarını düzeltmeleri için onlara rehberlik edin ve denemeye devam etmeleri için onları cesaretlendirin. Yenilgilerinin ardından toparlanmayı öğrenen çocuklar genellikle son derece sorumluluk sahibi bireyler olur.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR