ZEKA GELİŞİMİ

İki Dilli Bir Bebek Büyütmek

İki Dilli Bir Bebek Büyütmek

Eğer evinizde birden fazla dil konuşuyorsanız ya da evde kullandığınız dil, anaokulunda konuşulandan farklıysa, çocuğunuz zahmetsizce iki dilli olarak büyüyecektir.

Ancak, siz ve eşiniz evde farklı diller kullanıyorsanız bebeğinizle konuşurken, her ikinizin de kendi anadiline odaklanması önemlidir. Çünkü bebeğin her dili bir konuşmacıyla özdeşleştirmesi gerekir. Onunla konuşurken eğer diller arasında geçiş yapıp durursanız, bebeğiniz, bir nesnenin, belirli bir durumda Almanca, başka bir durumda ise Türkçe bir sözcük ile adlandırıldığını sanacak ve bu da aklını çok karıştıracaktır.

Eşinizle konuşurken, annece konuşmadığınız ve doğrudan çocuğunuza hitap etmediğiniz için farklı bir dil kullanabilirsiniz. Ama, bebeğinizle iletişim kurarken, onunla düzenli olarak yalnız bir dilde konuşmalısınız. Dillerin birbirinden farkının, sadece nesneleri adlandırmak için farklı sözcükler kullanılması olmadığını da unutmamak gerekir.

Eğer bebeğiniz Türkçe ve Almancayı bir arada öğreniyorsa, iki dil arasındaki dilbilgisi farklarını aşama aşama kafasına yerleştirmek sizin görevinizdir. Örneğin, Türkçe “Yarın parka gitmek istiyorum” cümlesini Almanca söylemek için “Ben istiyorum yarın parka gitmek” gibi bir cümle kurmamız gerekir.

Bir yetişkin, ikinci bir dil öğrenirken söz dizimindeki bu farkları baş edilemez bulurken, ikidilli büyümek, bebek herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bir yaşını aşan bebekler, yetişkinlerden daha kolay öğrenirler.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR