YENİ DOĞAN

Ani Bebek Ölümü Sendromuna Karşı 11 Önlem

Ani Bebek Olumu Sendromuna Karsi 11 Onlem

1 yaşındaki bebeklerin gece ya da gündüz uykusunda gerçekleşen ve tıbbi olarak açıklanamayan ani bebek ölümü sendromuna karşı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Berk anne babalaraönemliuyarılarda bulundu.

Uykuda Ani Bebek Ölümü Engellenebilir mi?

Bebeklerinin uyanıkken her anını takip eden ve onu dış dünyaya karşı koruyan anne babalar, uykuları sırasında endişelenip kendilerini çaresiz hissedebilir. Çünkü uykuda bebek ölümü olarak da bilinen Ani Bebek Ölümü Sendromu,1 yaşın altındakı çocukların yaşamını tehdit edebiliyor.

Anne Babalar Korkmayın; Önleminizi Alın!

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS), 1 yaşından küçük bir bebeğin tam bir inceleme ve otopsiden sonra açıklanamayan, ani ve tahmin edilemeyen ölümüdür. Anne ve babalar tarafından kontrol edilemez bir durumu ifade ediyor gibi görünse de uyuyan bir bebeği korumak şu yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

Bebeğinizi Ani Bebek Ölümü Sendrumundan Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

1.Bebeğinizi her uykusunda sırt üstü yatırın. 1 yaşına kadar tüm bebekler gece ya da gündüz uykusunda daima sırt üstü yatırılmalıdır. Eğer bebeğiniz araba koltuğu, bebek arabası ya da salıncakta uykuya daldıysa onu sert bir yatak yüzeyine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde alın.

2.Bebeğinizi yan yatırmak güvenli değildir ve çocuğunuzu ABÖS’den korumaz. Yan yatırma yastıkları önerilmemektedir. Kendi kendine dönemeye başladığında bebeğinizi istediği pozisyonda yatırabilirsiniz. Böyle bir durumda çocuğunuzu sırt üstü yatırmak zorunda değilsiniz.

"Bebeğinizin İçin En Güvenli Pozisyon Sır Üstü Yatmasıdır"

3.Ailelerin en büyük endişesi çocuğun sırt üstü yatarken kusması ve boğulmasıdır. Yapılan çalışmalarda sırt üstü yatan bebeklerde yüz üstü yatan bebeklere göre kusmaya bağlı boğulmanın artmadığı gösterilmiştir. Bu yüzden çocuğunuz için en güvenilir pozisyon sırt üstü yatmasıdır.

"Bebeğinizin Yatağı Yumuşak Olmamalı"

4.Bebeğinizin yattığı yatağın-yüzeyin çok yumuşak olmadığından ve bebeğin içine gömülmediğinden emin olun. Yatağa battaniye ya da yastık koymayın. Yumuşak objeleri, gevşek nevresimleri, bebeğin sıkışmasına, nefessiz kalmasına ya da boğulmasına neden olabilecek hiçbir nesneyi yatakta bulundurmayın. Yastık, yorgan ya da pelüş oyuncaklar bebeğin boğulmasına yol açabilir. Bu oyuncaklar güvenilir olmasa da birçok uzman bu nesnelerin 12’inci aydan sonra sağlıklı bebekler için daha az risk taşıdığını düşünmektedir. Araba koltuğu gibi oturma pozisyonunda olan cihazlar evde çocuk uyutmak için uygun yüzeyler değillerdir.

"Bebeğinizi Yatağınızda Uyutmayın"

5.Bebeğinizin sizinle aynı odada uyumasını sağlayın ancak bebek sizinle aynı yatakta yatmasın. Bebek beşiğini, yatağını size bir kol uzaklıkta konumlandırın. Bebeği bu sayede rahatlıkla izleyebilir ve emzirebilirsiniz. Anne babalarıyla aynı yatakta uyuyan bebekler yüksek Ani Bebek Ölümü Sendromu riski altındadır. Anne babalar uykularında bebeklerini sıkıştırabilir, bebekler çarşaf ya da battaniyeler arasında kalabilir.

Ani Bebek Olumu Sendromuna Karsi 11 Onlem

"Emzirmek Bebeğinizi Ani Bebek Ölümü Sendromundan Korur"

6.Bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre ve çokça emzirin. Araştırmalar emzirmenin Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

7.Bebeğinizin sağlıklı çocuklarla bir arada olması onun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu nedenle sağlıklı çocuklarla oynaması için zaman yaratın. Bağışıklık kazandırılmasının Ani Bebek Ölümü Sendromu karşı koruyucu etkisi olduğu görülmüştür.

8.Bebeğinizi sigara içen insanlardan ve sigara içilen mekanlardan uzak tutun. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakın. Araba ve evinizi dumansız hale getirin.

"Bebeğiniz Sizden Bir Kat Daha Fazla Giyinmeli"

9.Bebeğinizin uyuduğu odanın sıcaklığını rahat bir seviyede tutun. Genel olarak bebeğiniz sizden bir kat daha fazla giyinmelidir.

10.Emzik kullanmak çok tartışılan bir konu olsa da bebek ve anne arasında emme bağı oluştuktan sonra (yaklaşık 1 ay) bebeğinize uyku zamanında emzik vermeye çalışın. Bu Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltacaktır.

11.Bebeğiniz uyanıkken onun mümkün olduğunca karın üstü zaman geçirmesini sağlayın. Bu onun boyun kaslarını güçlendirecek ve başında düzlüklerin oluşmasını engelleyecektir. Karın üstü zamanlarda mutlaka bebeğinizin yanında bulunun ve onun durumunu izleyin.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR