Balığın Taze Olduğunu Anlamının 8 Püf Noktası

Taze olmayan balıkların lezzetli ya da besleyici olmaları şöyle dursun, bunlardan zehirlenerek hastalanmak ihtimali bile mevcuttur, işte bu nedenledir ki, balıkların tazeliklerine önemle dikkat etmek gerekir. İşte balığın taze olup olmadığının anlamanın püf noktaları.

 

Taze ile Bayatı Ayırt Etmek Güçleşir

 

Genelde av sezonunda elde kalan balıklar taze balıklar ile karıştırılarak müşteriye sunulduğundan, insanların taze balıklar arasındaki bayatları fark etmeleri oldukça güçleşir. Bu nedenle toplu balık yenmesi durumunda dahi yalnızca birkaç kişide görülen zehirlenmeler, bu kişilere denk gelen bayat balıklar yüzündendir.

 

Balığın Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 

İşte, püf noktaları:


1. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgâhtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilir.

 

2. Taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.


3. Taze balığa parmakla dokununca oluşan çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu çukurluk kalır.


4. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır; özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir.


5. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Maalesef bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadıklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannetse de aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgâhtan kesinlikle balık alınmamalıdır.


6. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.


7. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu tepsideki gibi dimdik kalkar. Fakat bayat balığı başından tutup kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.


8. Pullu balıkların pulları tazeyken vücudu sıkıca yapışıktır. Elinizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların elinize gelmemesi gerekir.

 

Balıktan yararlanmanın en iyi yöntemi, kuşkusuz, hemen tüketilmesidir. Ancak, çoğu kez böyle bir fırsat olmaz. Bu nedenle, balığın tazeliğini korumak gerekir. Bu amaçla, uygulanan en iyi yöntem, balığın buz içine konulması, ya da dondurulmasıdır. Bazen de tazelikleri yeniden su içine salınarak korunur. Ancak bu şekil, en fazla 48 saat kadar korumaya elverişlidir. 

 

Her Zaman Bildiğiniz Balıkçıdan Balık Satın alın


Balığınızı bildiğiniz, güvendiğiniz ve sürekli alışveriş yaptığınız balıkçıdan satın alın.