Kronik Yorgunluğunu Yok Eden 2 Nefis İçecek Tarifi

  

 

Uzmanlar uyarıyor: "Mevsimsel yorgunluk önlem alınmazsa kronik yorgunluk sendromuna dönüşebilir!"

 

Son günlerde; halsizlik, isteksizlik, eklem ağrıları, baş ve kas ağrıları, enfeksiyona yatkınlık, uykuya dalmada ve uyanmada güçlük, ışığa ve sese karşı duyarlılık gibi şikayetleriniz varsa, mevsimsel yorgunluk yaşıyor olabilirsiniz. Yazı geride bıraktığımız şu günlerde, eğer mevsimsel yorgunluğunuzun kronik yorgunluk sendromuna dönüşmesini istemiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz  çok ama çok önemli. Bedeni arındırıcı detoks içecekleri bu evrede vücudun direncini yükseltici etki yaratabiliyor.

 

Kışa sağlıklı ve güçlü girin!  

 

Kronik yorgunluk sendromu olan kişi gözlerinin önünde benekler uçuştuğunu, devamlı başağrısı ile birlikte sanki kerpetenle ensesinin sıkıldığı hissine kapılabilir; işteki performansı bozulur. Kronik yorgunluk sendromu fiziksel, duygusal ve zihinsel tükenmişlik içerir. Uzmanlar, böyle bir süreçte sağlıklı ve düzenli beslenmenin, spor yapmanın ve detoksun son derece faydalı olduğunu söylüyor. 

 

Mevsimsel Yorgunlukta Detoks Neden Önemli?

 

Detoks, bedeninizde biriken toksinlerden bizi arındırıp sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz için gerekli zemini hazırlar. Herkesin kendi yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına göre değişik miktarlarda ve şekillerde detoksa ihtiyacı olur.

 

 

Kronik Yorgunluğunu Yok Eden 2 Nefis İçecek Tarifi 

 

İşte, mevsimsel veya kronik yorgunluk yaşadığınızda, tatlı yeme isteğinizi engelleyen, bağışıklık sisteminizi güçlendiren tarifler: 

 

Chai Kaju Sütü / Tarçınlı Kaju Sütü

 

½ su bardağı kaju

2 su bardağı su

1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın

½ çay laşığı öğütülmüş zencefil

½ çay kaşığı vanilya

3 adet hurma

 

Nasıl Hazırlanır?

 

Kajuları 2 saat boyunca suda bekletin, ardından suyunu boşaltın ve durulayın. Kajuları bir blendere ilave edin ve su, tarçın, zencefil, vanilya ve hurmaları ilave edin. Yüksek hızda yaklaşık 1 dakika veya krema kıvamına gelecek şekilde karıştırın. İsteğe bağlı olarak buz ekleyip de tüketebilirsiniz.

 

 

Kronik Yorgunluğunu Yok Eden 2 Nefis İçecek Tarifi 

 

Şifa Deposu Kırmızı Detoks

 

Malzemeler: 

 

1 kök pancar

1 adet yeşil elma

1 adet havuç

½ taze limon suyu

1 su bardağı su

½-1 çay kaşığı öğütülmüş zencefil

 

Nasıl Hazırlanır? 

 

Tüm malzemeleri çiğ ve soyulmuş şekilde blendera koyun. İçme suyunu ekleyip karıştırın. Afiyet olsun!

 

 

Kronik Yorgunluğunu Yok Eden 2 Nefis İçecek Tarifi 

 

Mevsimsel Yorgunluk ile Karışabilecek Psikiyatrik Sorunlar

 

Unutmayın, 2 haftayı geçen, kişinin gündelik rutinini bozan, okul veya işteki performansını etkileyen yorgunlukları, bahar yorgunluğu deyip önemsememek önemli psikiyatrik tedavileri geciktirebilir.