Kurabiyede Bir İtalyan Klasiği: Kakaolu Amaretti

 

 

 Bir İtalyan Klasiği: Kakaolu Amaretti

 

Malzemeler:

 

1 su bardağı soyulmuş badem

1 / 2 su bardağı toz şeker

1 yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı pudra şekeri

2 adet yumurta akı

Bir tutam krem tartar

Süslemek için: Yaprak badem

 

Hazırlanıış:

 

• Fırın önceden 180° ‘de ısıtın. Bademleri arada bir çevirerek 10-12 dakika fırında kavurun. Soğuması için bekletin. Fırının ısısını 100° C’ye indirin. 

 

• Büyük bir fırın tepsisine yağlı pişirme kağıdını serin. Kavrulmuş bademleri ve toz şekerin yarısını un haline gelinceye kadar mutfak robotunda çekin. Derin bir kaba alıp kakaoyu ve pudra şekeri ekleyin.

 

• Yumurta aklarıyla tartar sosunu ayrı bir kapta, üzerinde küçük tepecikler oluşana kadar mikserle çırpın. Kalan toz şekeri azar azar ilave edip iyice çırpın. Parlak bir renk alıp katılaşıncaya kadar çırpmaya devam edin. Bademli karışıma ekleyin. 

 

• Malzemeleri, birbirine yedirene kadar düşük hızda çırpın. Hamuru sıkma torbasına aktarıp torbanın ucuna 2 cm çapında yuvarlak bir ağızlık takın. Tepsiye 2,5 cm aralıklarla 4 cm’lik yuvarlaklar sıkın. Her birinin ortasına bir adet file bademi yerleştirip hafifçe bastırın.

 

• Kurabiyeleri 10-20 dakika pişirin. 10 dakika tepside soğutup metal spatulayla tel ızgaranın üzerine alın. İyice soğuduktan sonra kapaklı büyük bir kavanoza koyun.