En Sağlıklı 10 Aromatik Bitki Çayı

En Sağlıklı 10 Aromatik Bitki Çayı

¨ImageAlt16990¨

Uzmanlar, aromatik bitki çaylarının hem ruh hem de beden sağlığı için sayısız faydaları olduğunu söylüyor. En sağlıklı bitki çaylarının listesinizi sizler için oluşturduk.  Kendinize en uygun olanı seçin ve sağlıklı yeni bir yaşamın ilk adımını atın!

 

 

1) Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin En İyi İçecek: Yeşil Çay


Eğer sağlıklı ve güzel bir cilt için faydalı bir çay arıyorsanız yeşil çay vazgeçilmeziniz olabilir. Uzmanların faydalarını saymakla bitiremedikleri yeşil çayın, cilt güzelliği ve sağlığını korumanın dışında da birçok önemli yararı bulunuyor.

 

Yeşil çay aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğundan, bu özelliğiyle serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olur. Tıp dünyasının “mucizevi bitki” olarak adlandırdığı yeşil çayın, kanser riskini azalttığı ve gelişmekte olan bazı tümörleri durduğunu biliyor. Ayrıca tansiyon ve kolesterol düzeyini düşürmek istiyorsanız her gün bir-iki fincan bu sağlıklı çaydan tüketebilirsiniz. Vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmak ve genç bir cilt için yeşil çayı beslenmenizden eksik etmeyin.

 

2)  Her Gün İçilebilecek Sağlıklı Bir Çay: Papatya Çayı


Mide ağrılarını gidermeye yardımcı olan papatya çayının vücuttaki hazımsızlığı giderici etkisi de vardır. Stresli bir ofis ortamında veya yoğun günün sonunda kendinizi rahatlatacak bir şeyler arıyorsanız papatya çayı sizin için en doğru seçim olacaktır.

 

¨ImageAlt16993¨

 

Uykuya problemi yaşıyorsanız papatya çayı size iyi gelecektir. Papatya çayı, hem zihninizi hem de vücudunuzu rahatlatarak deliksiz bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

 

3) En Sağlıklı Bitki Çayı: Biberiye Çayı


Biberiye çayı da en sağlıklı bitkisel çayları arasında yer alıyor. Biberiye, kasların rahatlamasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sorunlarını da giderir. Eğer karaciğer sorunu yaşıyorsanız, düzenli olarak biberiye çayı içmek size iyi gelebilir.

 

4)  En Sağlıklı Bitki Çaylarından: Nane Çayı


Nane çayı da sağlıklı ilk on çay arasında yer alıyor. Bu özel aromalı içecek özellikle de İrritable Barsak Sendromu (IBS) yaşayanlar için mükemmel bir rahatlatıcıdır. Ayrıca, nane çayı mide bulantılarını gidermeye de yardımcı olur.

 

¨ImageAlt16991¨

 

 

5) En Sağlıklı Bitki Çaylarınıdan Lavanta  Çayı


Eğer bedeninizi ve zihninizi dinlendirmek istiyoranız bu uyku teşvik edici mis kokulu bitki çayı sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. 

Yatmadan önce, her gün bir fincan lavanta çayı size kendinizi iyi hissettirecektir. Lavanta çayının vücudu rahatlatmanın yanı sıra soğuk algınlığı, astım ve bronşit semptomlarını azaltıcı özelliği de vardır.

 

6) En Sağlıklı Bitkisel Çayı: Ekinezya


Sağlıklı bir cilt için ekinezya çayı en iyi çaylardan biridir. Bu harika bitkinin, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Vücutta herhangi bir nedenden dolayı oluşan kızarıklıkları azaltır ve ağrıyı dindirir. Her gün bir fincan ekinazya çayı tüketerek soğuk algınlığından korunabilir ve kurtulabilirsiniz.  


7)  Sağlıklı Bir Cilt İçin Kakule Çayı


Mide ağrısı ve hazımsızlığı giderici özelliği olan kakule çayı, iyi bir detoks içeceğidir. Eğer kendinizi stresli ve depresif hissediyorsanız günde içeceğiniz bir bardak kakule çayı size iyi gelecektir. Kakule çayı sinirlerinizi gevşetip kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kakule çayının cilt sağlığı ve güzelliğini artırıcı özelliği  de vardır.
 
8) Günlük İçilebilecek Sağlıklı Bir Çay:  Hibiskus Çayı


Hibiskus çayı, her gün içilebilecek aromatik bitki çaylarındandır. C vitaminden zengin bu çay ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek mikroplara karşı vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Bu çay yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olmanın yanı sıra,  düşük tansiyon soruna da  iyi gelir.  Hibiskus çayı, serbest radikallere karşı vücudu koruyan, güçlendiren antioksidanlar bakımından da son derece zengindir.

 

¨ImageAlt16992¨

9) Sağlıklı Bitki Çayı: Zencefil Çayı


Bu çay sindirim sistemini yatıştırmada son derece güçlüdür. Mide bulantısını giderici özelliği olan zencefil çayınŞ; ayrıca romatizma ve eklem iltihaplanmalarında,  iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Zencefil çayı, sağlıkıl bitki çaylarından biridir, tadını çıkarın!


10)  En Faydalı Sağlıklı Bitki Çaylarından Biri: Kuşburnu Çayı


10 sağlıklı bitki çaylarından biri de kuşburnu çayıdır. C vitamini kaynağı olan kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmede inanılmaz etkilidir. Doku yenilenmesini sağlar, cildin kaybettiği elastikiyeti ve güzelliği geri kazandırır.

 

Kimler İçin Bitki Çayı Sakıncalı Olabilir?

 

Hamile olanlar, hamile kalmayı planlayanlar ve herhangi bir sağlık problemi nedeniyle düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan bitki çayı tüketmemelidir.