Mahkemenin Twitter Kararı Ne Oldu?

Ankara Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı olan ve Türkiye'de erişimi engellenen sosyal medya platformu twitter, Türkiye'deki ilk davalarını açtı.
Twitter o hesaba Türkiye'den erişimi engelledi.

 

Hesapları Durdurmaya Devam Ediyor

  

Twitter, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Twitter, TİB'in erişim engellenmesine dayanak yaptığı eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la ilgili İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nden verilen karara da "ifade hürriyeti" açısından itiraz ederek kaldırılmasını istedi.

 

"Mahkemeye Başvurduk"

 

 

Twitter, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) mahkeme kararıyla askıya alınmasını istediği hesapları durdurmaya devam ediyor. 

 

Hesaplarla İlgili 2. Adım Atıldı

 

Twitter'e erişime tedbir kararı alınmasına neden olan hesaplarla ilgili ikinci adım atıldı.

AA'nın haberine göre,  "oyyokhirsiza" hesabına Türkiye'den erişim engellendi. Hesaba girildiğinde "oyyokhirsiza's account has been withheld in Turkey (oyyokhirsiza'nın hesabı Türkiye'de durduruldu)" uyarısıyla karşılaşılıyor ve kullanıcının tüm twetlerinin yerine söz konusu yazı yer alıyor.

 

Bu hesabın kullanıcı adında ise "withheld account (durdurulmuş hesap)" yazısı bulunuyor.

 

Ayrıca "ACEMUSAKLARI" hesabında yer alan ve şikayet konusu olan içerikler de kaldırıldı.

 

Twitter, 22 Mart Cumartesi günü Samsun'da C.K. adlı kadının ismi kullanılarak müstehcen içerikli yazı ve resimlere yer veren sahte hesabı da askıya almıştı.
 

Twitter Kararı Saat 17.00'den Önce TİB'e Ulaştı


Twitter'a erişimin tamamen engellenmesi işleminin yürütmesini durduran Ankara 15. İdare Mahkemesi kararı, mesai saati bitmeden davalı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) evrak kayıtlarına girdi. Davayı açan Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) avukatı Ekim Ergün, idare mahkemesi kararının "aslı gibidir" şerhli bir örneğini, "Twitter'a erişimin engellenmesi işleminin derhal kaldırılması" şeklindeki bir üst yazıyla birlikte TİB ve BTK'ya elden götürdü.

 

Ergün'ün üst yazısı ve ekindeki "aslı gibidir" şerhli mahkeme kararı TİB'in evrak kayıtlarına 2014/161576 numarasıyla, BTK'nın evrak kayıtlarına ise 2014/29296 numarasıyla mesai saati bitiminden önce girmiş oldu. Ancak twitter'ın saat 17.00'den önce TİB'e ulaşan yargı kararına rağmen erişime açılmaması dikkat çekti.


Türker Karapınar Ankara

Milliyet internet

 
 
loading...
loading...