Yağışlı Havalarda Kendini Temizleyen Görüş Kamerası

Nissan’ın geliştirdiği Note modelinde görev yapacak olan geri görüş kamerası, yağışlı havalardan sonra kendi kendini temizleme özelliği sayesinde sürücünün ek temizlik yapmasına gerek kalmadan görüntü kalitesini koruyacak.

 

 

İlk olarak büyük hacimli SUV'larda ve pick-uplarda tanıdığımız, zamanla bir çok farklı modelde de karşımıza çıkan geri görüş kameraları, artık bir çok araç için vazgeçilmez ekipmanlar arasında yer alıyor. Sürüş konforunu ve pratikliğini arttıran geri görüş kameraları yağmur damlaları, toz veya çamur birikintilerinden etkilenerek görüş netliğini bozabiliyor. Birçok sürücü ise geri görüş kamerasının yerini dahi bilmezken bu parça temizlenemediği için sistemin aktifliği de azalabiliyor. Zaten Nissan'da sürücülerin çoğu zaman geri görüş kamerasını temizlemediğini fark ederek yeni Note modelinde yetenekli bir geri görüş kamerası ekledi. Bu yetenekli kameranın iki önemli özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki akıllı geri görüş kabiliyeti olurken ikincisi ise temizleme özelliğidir. Geri görüş yeteneği araçla birlikte Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılırken bu özelliğinde geniş açılı yüzey tarama, yaya algılama özellikleri bulunuyor.

 

Geniş açılı kamera aynı zamanda kör noktaları da önleyerek sürüş güvenliğini arttırıyor. İşte bu kameranın kaydettiği görüntüler, araç içerisinde bulunan 5.8 inçlik ekranla sürücüye yansıtılırken ikinci özelliği ise daha da ön plana çıkıyor. Bu kamerada: yağmur, toz ve diğer etkilerden temizleme özelliği bulunuyor.

 

Aracın bagaj kapağının üst noktasındaki spoylerin içerisinde gizlenen kamera, yapısı sayesinde geniş bir alanı tarayarak araç içerisindeki monitörle sürücüye yansıtırken yaya algılama özelliği de bulunuyor. Bu yeni kameranın temizlenmesi ise büyük özelliği oluyor. Kameranın lensinin üzerinde bulunan kir algılama özelliği sayesinde maddelerin türlerine göre su püskürtüyor. Cam fıskiyesi küçük bir su motoruyla çalışırken ardından basınçlı suyla hava üflenerek kurulanma yapılıyor.

 

Otohaber

 
 
loading...
loading...