Özgüveni Yükseltmenin 5 Yolu

Sizin kadar havalı, güzel ve işinde başarılı olmayan bir kadın erkeklerle ilişkilerde size kıyasla çok daha başarılı olabilir. Bu da sizin canınızı sıkar. Nasıl olur da bu konularda bu gibi kadınlar sizden daha iyi olabilirler? Ve sizde demek ki bu işin arkasında bir iş var, öğretmen gereken daha bir şeyler var diye düşünüyorsanız.... Evet, var.

 

 

İşte büyük sır: Hiçbir kendini geliştirme planı kurs sizin kendi kendinize yaratacağınız özgüveninizi geliştiremez. İstediğiniz kadar kitap okuyun, istediğiniz kadar kurslara, seminerlere gidin, orada size söyleyecek şeyler gelende birbirine benzeyecektir ve siz kendi özgüveninizi inşa etmeye içten bir şekilde başlamadığınız sürece hepsi havada kalacak, sizde paranızı sokağa atmış olacaksınız.

 

Şimdi size bu özgüveni oluşturmada yardımcı olacak bazı ipuçları...


Adım adım kendinize olan güvenininiz yükseltmenin yolları:

 

1. İltifatları nazikçe kabul etmeyi öğrenin


Size yöneltilen iltifatları ve komplimanları “teşekkür ederim” ve “Çok sağ ol” diyerek kabul etmeyi öğrendiğinizde hem kendinizi daha iyi hissedecek hem de karşınızdakinin cesaretini kırmayacaksınız.


2. Kendinizle ilgili sevdiğiniz yönlerinizi bir kağıda yazın


Elinize kağıdı kalemi alın ve aklınıza dış görünüşünüzün de dahil olmak üzere kendinizle ilgili sevdiğiniz şeyleri yazın.  Bu listeyi bir-iki hafta boyunca çetişli zamanlarda kendi kendinize okuynu. Son birkaç gün içinde başınızdan geçen ve bu listedeki özelliklerinizin olumlu etkilediği olayları düşünün.Her gün kendinize listeyi okuyunca nasıl hissettiğinizle ilgili ufak notlar alın. Bunu yapmaya başladıktan sonra nelerin olmaya başladığına dikkat edin.

 

 

3. Başkalarına İltifatta Bulunun


Kendilerini seven ve özgüvenleri yüksek olan kişiler için iltifat etmek çok zor değildir. Kendileriyle ilgili herhangi bir şüphe ve kompleks sahibi olmadıkları için başkalarını olumlu yönlerini kolaylıkla tespit edip bunu rahatlıkla dile getirebilirler. Kendi kendilerine mutlu ve huzurludurlar. Hem sizin iltifat ettiğiniz insan da muhtemelen size iltifat edeceğinden hem başkasını hem de kendinizi mutlu etmiş olacaksınız.


4. Kendinizle İlgili Neleri Değiştirmek İstediğinizi Yazın


Kendinizle ilgili neyle alakalı olarak hayranlık duymak isterdiniz? Ne gibi değişiklikler ne gib sonuçlar verirdi? Örneğin, daha sosyal bir insan mı olmak istiyorsunuz veya İngilizce mi öğrenmek istiyorsunuz? Büyü ihtimalle kendinizi zaman olarak pek çok şeyi yapmak için çok geç kalmış olarak hissediyorsunuz. Bu düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın. Unutmayın, eğer kendinizde beğendiğiniz şeylerin listesini yaptıysanız, emin olan o listedeki birçok nitelik sizin kendi eserinizdir ve o listeye yenilerini eklemek istiyorsanız bu da yine sizin elinizdedir.

 

Değişimi Gözünüzde Büyütmeyin

 

Kendinizi değiştirememeniz sizin aşk hayatınızı da çok kötü etkiler. Neden kolaylıkla değişebilecekken değişimi gözünüzde büyütesiniz ki ?