Özgeçmiş Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin

İş hayatına atılmanın ya da yeni bir işe başvurmanın ilk adımı, kendi birikimlerinizi ve eğitimlerinizi belirtiğiniz özgeçmişlerdir.

 

Hazırladığınız özgeçmiş, hem sizi en doğru bir şekilde tasvir etmeli, hem binlerce özgeçmiş arasından fark edilebilmeli, hem de işverenlerin ilgisini çekmeyi başarabilmeli.

 

İşte size özgeçmişinizin işverenler tarafından dikkat edilmesini sağlayacak birkaç öneri.

 

Reklamınızı yapın: O işle ilgili beceri ve yeteneklerinizi öne çıkarın.


Etkin fiiller kullanın: Kullandı, iki katına çıkardı, planladı, kurdu, değiştirdi, bitirdi, başardı gibi. Bu tür fiilerin özelliği açıklayıcı ve etkileyici olmalarıdır.


Bütünsel bir biçim seçin: Satır aralıkları, başlıklar, önce çıkartılmak istenen bölümler; bunların tümü belirli bir biçim taşımalı ve bu biçim baştan sona uygulanmalıdır.


Tarih sıralamasını tersten yapın: Her bölüm altında yer alan bilgileri en son durumdan daha eski tarihteki duruma göre sıralayın.


Cümle yapısının düzgün olmasına, imla hatalarının bulunmamasına özen gösterin: Yazı yazma konusunda zorluklarınız olabilir; bu durumda Türkçesi düzgün bir tanıdık, komşu ya da akrabanızdan yardım talep edebilirsiniz.


Temiz bir dosya kâğıdı kullanmaya ve görsel açıdan çirkinlikler olmamasına dikkat edin: Başlıkların bir hizada, iki nokta üst üstelerin alt alta gelmesi gibi. Kötü bir el yazısıyla yazılmış veya üzerine çay dökülmüş bir kâğıdı kimse eline almak istemiz. Bu konuda da bir yakınınızdan destek isteyebilirsiniz. Şimdilerde herkes çevresinde bilgisayarı olan bir dosta sahip. Gerçek bir dost, böyle insanca bir yardımı esirgemeyecektir.


Özgeçmişiniz sizi tanıtsın, özel olsun: Bu belli kalıplar kullanılmayacak anlamına gelmez. Örneğin bir yuva öğretmenliğine başvuruyorsanız, eğitim konusundaki bilgilerinizin yanı sıra üç kardeşinize ya da komşu çocuklarına bakmış olduğunuzu eklemeyi unutmayın.

 
 
loading...
loading...