2018'de Üniversite Sınavı Olacak mı?

 

 

 LYS YGS kalkıyor mu? Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak?

 

Öğrencilerin kafa karışıklığı bitmiyor. Ardı ardına yapılan eğitim değişiklikleri sonrasında bu sene üniversite sınavı olacak mı merak ediliyor. Peki LYS YGS kalkıyor mu? Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak? İşte detaylar...

 

Bu sene üniversite sınavı olacak mı? LYS YGS kalkıyor mu? Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak?

 

Bu sene üniversite sınavı olacak mı sorusu öğrenciler tarafından merak ediliyor. Merak edilen bir başka konu da LYS YGS kalkıyor mu sorusu. Üniversite sınavı kalkıyor mu sorusu eğitim gündeminin zirvesine yerleşti. Öğrencilerin kaderini belirleyen LYS ve YGS sınavları kalkacak mı sorulmaya devam ediliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek öğretim Kurulu'nun bir süredir üzerinde çalıştığı yüksek öğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara hız verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine iki kurum birbiriyle uyumlu ortak bir model üzerinde uzlaşacak. Buna göre üniversite sınavı kalkıyor mu? LYS YGS olacak mı? Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak?

 

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVI NASIL OLACAK?

 

Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak sorularına yanıt aranıyor. Geçen hafta 'sadeleştirilecek' dediği üniversite giriş sınavının detayları bugün belli olacak. Eğitim yazarı Nuran Çakmakçı, "Yeni sisteme öğrendiğim kadarıyla bu yıl geçiş yapılacak. Adayların kaygısını azaltacağı iddia edilen modelde müfredata sadık kalınacak. Sık sık 'sade ve basit' bir model olduğu dillendirilen yeni giriş sisteminde radikal bir değişiklik beklenmiyor" bilgisini paylaştı. Üniversite sınavı kalkıyor mu sorularının sayısı çoğalmaya başlamıştı. Peki üniversite sınavı kalkarsa yerine hangi sistem gelecek. Bu konuda birkaç alternatif sistem düşünülüyor. Peki üniversite sınavı kalkarsa yerine ne gelecek?

  

Bu sene üniversite sınavı olacak mı? LYS YGS kalkıyor mu? Üniversiteye giriş sınavı nasıl olacak?

 

YÜKSEK OKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ: Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB'in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

 

DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE REKABET: Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

 

LİSEDEN SONRA 3 KEZ SINAV: LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM'nin  

 

yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

 

A-B-C SINIFI ÜNİVERSİTE: Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek. (Sabah)

 

LYS YGS OLMAYACAK MI?

 

YGS LYS üniversite sınavı seneye olacak mı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEOG kaldırılmasından sonra tüm dikkatlerin üniversite giriş sınavı olan YGS ve LYS'ye çevirdiklerini ve gerektiği takdirde burada da değişiklik yapılarak kaldırılmasının bile gündeme gelebileceğini söyledi. Erdoğan sürpriz bir açıklama yaparak TEOG'un hemen ardından üniversite giriş sistemiyle ilgili olarak yeni değişikliklerin gündemde olduğunu söyledi.

 

YGS NEDİR?

 

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) tarafından yapılan, üniversiteye giriş sınavının 1. aşamasıdır ve bu sınava bütün adaylar girer. YGS sonuçları açıklandıktan sonraYGS baraj puanını geçebilen adaylar Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girebilme şansı elde ederler.

 

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), ÖSYM'nin üniversiteye girmek isteyen adaylar için hazırladığı sınav sisteminin ikinci aşamasıdır.

 

 

 

 

Kaynak: mynet