En Sık Görülen Rüyalar ve Anlamlarını Öğrenmeye Ne Dersiniz?

 

İnsanoğlu hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir ki bu da 60 senelik bir ömrün 20 senesi demektir. Uyku, günlük çalışmalardan yorgun düşen insan bedeninin ve sinirlerinin dinlenme zamanıdır. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud'un da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır ki buna Rüya adını verilir.

 

Bazı soyut kavramların açıklamaları bilimsel bir zemine oturtularak ifade edilebildiği halde, rüya kavramını bu şekilde açıklamak pek mümkün görünmüyor. Ancak bunu bilimsel verilerle değil de, dinsel yönden açıklanabildiği de bir başka soyut gerçektir. Bu açıklamaya göre ruh bedenden ayrıldığı zaman, yaşanan olayların tümüne rüya diyebiliriz.


Rüya görmek oldukça doğaldır ancak bazen görmek istemediğimiz kâbuslar görürüz.

 

Sizin en sık gördüğünüz kâbus hangisi? Bir yerden düşmek, işe geç kalmak, insanlar arasında çıplak kalmak..

 

İşte en sık görülen rüyalar ve anlamları…

1. Düşmek ya da Boğulmak

 

Çoğu insan rüyasında bir kez olsun yüksekten düştüğünü görmüştür. Hatta bu rüyaların üzerine "Yere çarpmak ölmek anlamına gelir," gibi birçok efsane geliştirilmiştir. Tabii ki bu anlam kesinlikle doğru değildir. Rüyamızda düştüğümüzde çoğu zaman korkarız. Bazen de suda battığımızı ve boğulmaktan korktuğumuzu görürüz. Bu rüyayı gören kişi gerçek hayatta kendini güvende hissetmemektedir, ya da kendisine destek verilmediğini düşünmektedir. Böyle bir rüya gördüğünüzde durum değerlendirmesi yapıp sorunun kökünün ne olduğunu düşünmenizi öneririz. Sorunla yüzleştiğiniz zaman bir daha bu rüyayı görmezsiniz.

 

2. Çıplak Olduğunu Görmek

 

Bu rüyada çıplak, kısmen çıplak olduğunuzu ya da uygunsuz giysiler giydiğinizi (işe pijamalarınızla gitmek gibi) görmüşsünüzdür. Bazen de siz giyinik iken başka birinin çıplaklığına tanık olursunuz. Bu rüyalarda kişi utanç hissetse de gurur ve özgürlük duyguları ağır basar. Bu rüyanın tabiri ise şöyle yapılabilir; Gerçek hayatta kendinizi korunmasız, çaresiz hissediyor olabilirsiniz, ya da çok fazla açık verdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz (sırrınızı paylaşmaktan pişmanlık duymak gibi). Bu rüya daha çok gerçekte evlenmek üzere olan kişiler tarafından görülmektedir.

 

3. Çürük ya da Eksik Diş Görmek

 

Diş ile ilgili rüyalar çok sık görülmektedir ve rüyada çoğu zaman kişinin dişi çürük ya da eksik olur. Bazen ise ağzınızı açtığınızda dişininiz sallanarak çıktığına şahit olursunuz. Peki ne anlama gelir diş ile ilgili rüyalar? Çoğunlukla bu rüya kişinin gerçekte çekici olmadığından korkması anlamına gelir. Daha derin bir anlamı ise kişinin gerçek hayatta gücünü kaybetmesinden korktuğudur.

 

4. Kovalandığını Görmek

 

Rüyada kovalandığını görmek insana gerçekten çok korkunç bir his verir. Çoğu zaman sizi kovalayan bir canavar ya da korkutucu bir figür (hayvan, insan, araç, vb) olur. Bu rüyanın anlamı ise gerçek hayatta birinin ya da bir şeyin (duygu gibi soyut bir kavram olabilir) yüzünden kendinizi tehlikede hissetmenizdir. Tehlikenin kaynağını bulmak için yapacağınız en iyi şey, sizi kovalayan şeyin gerçek hayatta ne olduğunu düşünmenizdir.

 

5. Öldüğünüzü ya da Sevdiğiniz Birinin Öldüğünü Görmek

 

Pek çok kişi rüyasında öldüğünü, hasta ya da yaralı olduğunu görmüştür. Ayrıca ölen, hastalanan ya da yaralanan kişi sevilen biri de olabilir. Ölüm ve yaralanma, gerçek hayatta incinmekten korktuğunuz anlamına gelir. Ayrıca rüya, sağlığınıza ya da sevdiğiniz kişinin sağlığına dikkat etmeniz gerektiğinin bir uyarıcısı da olabilir. Rüyada başka birinin öldüğünü görmeniz, sizin bir parçanızın öldüğü anlamına gelir. Ayrıca ölen kişinin hayatınızdan çıkmasını istiyor yahut sevdiğiniz kişiyi kaybetmekten korkuyor olabilirsiniz.

 

6. Sınavdan Kaldığını Görmek

 

Bu rüya hem öğrenciler, hem de uzun süredir okula gitmeyen kişiler tarafından görülür. Rüyada çeşitli nedenlerden dolayı geçemezsiniz. Bazen sınav salonunu bulamadığınız için sınavı kaçırırsınız, bazen zaman yetmediği için soruları çözemezsiniz, bazen de çalışmadığınız ya da kaleminiz olmadığı için soruları çözemezsiniz. Bu rüyanın anlamı ise gerçek hayatta herhangi bir konuda test edilmekten korkmanızdır. Bir şey için hazır olmadığınızı hissediyor ya da yanlış bir şey yapıyor olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz.

 

7. Uçağı/Otobüsü Kaçırmak

 

Bu tip rüyalarda tren, otobüs, uçak gibi ulaşım araçlarına yetişmek için acele dersiniz, ancak aracı birkaç saniye farkla kaçırırsınız. Bu rüyada korkmazsınız, ancak sinirleriniz bozulur. Aynı şekilde önemli bir olaya, ya da katılmak zorunda olduğunuz bir etkinliğe yetişemeyebilirsiniz. Bu rüyalar hayatınızda önemli bir fırsatı kaçırdığınız anlamına gelmektedir ve önemli bir karar vermeniz gereken zamanlarda görülür.

 

8. Kaybolmak ya da Kapana Kısılmak

 

Rüyada kaybolduğunu görmek, gerçek hayatta bir olaya karşı nasıl tepki verileceğine karar vermek gerektiği zaman gerçekleşir. Çoğu insanın gördüğü bu rüyada kişi orman, şehir sokakları, büyük bir bina ya da labirent tipi bir mekandan çıkmaya çalışır. Ayrıca bu şekilde gelişen rüyaların sonunda kişi kapana kısılabilir, diri diri gömülebilir, tuzağa düşebilir ya da herhangi bir nedenle hareket edemeyebilir. Çoğunlukla korku duyulur. Bu rüyalar gerçek hayatta doğru kararı veremeyecek şekilde kapana kısıldığınız anlamına gelmektedir.

 

9. Bozuk Elektronik Aletler

 

Bu rüyada kişi bozuk bir aleti çalıştıramaz ya da istediği gibi kullanamaz. Bu rüyaların çoğunda bozuk olan alet telefondur. Numara çevirememe, bağlantı kaybetme ya da yanlış numara çevirme gibi sorunlar yaşanır. İnternet bağlantısı kesilebilir ya da aletin kendisi kırık/bozuk olabilir. Bu rüyalar gerçekle bağlantınızın koptuğuna ve aklınızın yalnızca bir kısmının olması gerektiği gibi çalıştığına delalettir. Ayrıca bu rüya gerçek hayatta başka bir insanla arasında bağ kurmakta zorlanan bir kişi tarafından da görülebilir.

 

10. Araba Kazaları

 

Bu tip rüyalarda genelde kontrolden çıkmış bir aracın içinde ya da çevresindesinizdir. Frenler çalışmıyor olabilir, direksiyon hâkimiyeti kaybedilmiş olabilir ya da araba uçuruma doğru ilerliyor olabilir. Kaza yapmak üzere olan araçta yolcu ya da sürücü olabilirsiniz. Bu tip kâbuslar gerçek hayatta araç kullananlar/ kullanamayanlar tarafından çok yaygın bir şekilde görülür. Rüyanın anlamı ise şöyledir; Gerçek hayatta bir şey hakkında kendinizi güçsüz hissediyor ya da "ruhsal bir kazaya" doğru gidiyor olabilirsiniz.


11. Köşeye sıkışmak


Rüyanızda köşeye sıkıştığınızı veya hareket edemediğinizi görüyorsanız, hayatınızda böyle hissetmenize neden olan bir durumla karşı karşıyasınız demektir. İçinden çıkamadığınız durumla ilgili daha yapıcı değişiklikler yapmanızın zamanı gelmiş olabilir. Uyandıktan sonra kâbusunuz hakkında sizi iyi tanıyan, güvendiğiniz biriyle konuşun.

 

12. Sevgiliden Ayrılmak ya da Boşanmak


Bu tür rüyaların birden fazla anlamı olabilir. İlişkinizde yaşadığınız anlaşmazlıklar ya da aşırı bağlılık böyle bir kâbus görmenize neden olabilir. Bazen hayatımıza dışarıdan bakarak bazı dersler çıkarmamız gerekir. Gerçekte kendinizi güvende hissetmeniz için neler gerektiği üzerinde düşünün.

 

13. Yaralanmak


Rüyanızda yaralandığınızı görüyorsanız, vücudunuzun ağrıyan noktalarına dikkat çekmelisiniz. Tepeden tırnağa genel sağlık kontrolü yararlı olabilir. Bunun yanı sıra kendinize hayatınızda neleri ihmal ettiğinizi sorun. Acil ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi belirleyerek hayatınızı değiştirebilirsiniz.


14. Ölmüş birini görmek


Yazılı ya da sözlü olmayan, telepati ile iletişim kurulan astral kabuslardır. Bu rüyaların geneli korku unsurlarından uzak, huzurlu ve sakindir. Zaman ve yer kavramı yoktur. Eğer ölmüş insan yüksek sesle konuşuyorsa, çoğu zaman kişisel bir anlamı vardır.

 

15. Doğal felaketler


Deprem, tsunami, kasırga, hortum ya da dünyanın sonunun gelmesi gibi büyük felaketleri görmek güvenli ve alışıla gelmiş yaşantınızda dramatik değişiklikler olacağını gösterir. Bu kâbusu tam olarak yorumlamak zor olabilir ama duygusal karışıklık, tüm dünyayı etkileyen değişiklikleri kabul etme olarak yorumlanabilir.

 

Tekrar eden kâbuslar ne anlama geliyor?

 

Çoğu insan aynı kâbusu defalarca görür. Bu bilinçaltınızın size bir mesaj göndermeye çalıştığı anlamına gelir. Mesajı anladığınızda durumla ilgili bir şeyler yaptığınızda kâbusunuz bitecek ya da değişecek. Korkunç rüyalar konusunda sizi neyin bu kadar heyecanlandırdığını kendinize açıkça itiraf etmelisiniz. Bu korkutucu kâbuslar sandığınız kadar korkunç olmayabilir. Aslında hayatınızı daha iyi yaşamınızı sağlayan yardımcılar olarak görmelisiniz.

 
 
loading...
loading...