Prostat Sağlığınızı Korumak İçin Ne Yapmalısınız?

Erkeklerde 50 yaşından sonra görülen bir hastalık olan prostat hastalığının en önemli belirtileri, gece sık idrara çıkma, idrarın ağrılı ve sızılı olması, damla damla akmasıdır. Peki ama prostat sağlığınızı korumak için ne yapmalısınız?

 

Prostatı olan hastaların her gün 1-2 fincan adaçayı, mısır püskülü, yeşil çay, anason ve zerdeçaldan oluşan karışık çaydan tüketmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Maranki bakın daha hangi önerilerde bulunuyor:

 

 

Prostat Sağlığını Korumak İçin:

 

Her gün 1 çorba kaşığ ketentohumu ya da yağı tüketilmelidir.


Meyankökü çiğnenmesi, bol biberiye, dereotu, zerdeçal, maydanoz yenmesi ve bol su içilmesi gerekir.

 

İşte Prof. Dr. Maranki’den Prostat Sağlığı İçin Pratik Bitkisel Kür Tarifleri:

 

1. 10 gr hazenbel, 10 gram kereviz yaprağı veya tohumu ayrı ayrı 1 litre suda 10 dakika kaynatılır. 30 dakika demlenip, sabah akşam tok karnına birer su bardağı ayrı ayrı içilmesi gerekiyor. Bu küre bir ay devam edilmesi gerekir.

 

2. 250 gram brokoli bitkisi 1 kilo suda 4 dakika kaynatılır. Elde edilen karışımdan günde birkaç damla içilir.

 

3. 8 kilo kaynar su içine 500 gram sarı kantaron konulup 40 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra dolapta muhafaza edilen karışımdan sabah, öğle, akşam yemeklerden 1 saat önce 1 bardak içilmesi tavsiye edilir.

 

4. Atkestanesi, mazı yaprağı, ardıç tohumu, ökse yaprağı, ayrık kökü ve maydanoz gibi bitkilerin çaylarından günde 3-4 bardak içilmesi önerilir.

 

5. Kocayemiş yaprağı, funda yaprağı, mazı yaprağı az miktarda ardıştohumu karıştırılıp çay gibi demlenir. Bu çaydan günde 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

 

6. Kenevir, kereviz tohumuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak macun yapılır. Elde edilen macundan en az 3 hafta tüketilmesi önerilir.

 

7. 1 bardak kaynar suyun içine atılan bir tutam ısırgan otu yaprağı 10 dakika demlenmeye bırakılır. Bu çaydan günde 2 bardak içilmesi önerilir.

 

8. 1 bardak kaynar suya, 10 gram funda yaprağı konulup, 10 dakika bekletilir. Bu çaydan günde 2 bardak içilmesi önerilir.

 

9. Maydanoz kaynatılıp, günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

 

10. Geceden 1 litre suda bekletilen 2 soğanın suyundan sabahları aç karnına bir bardak içilmesi önerilir.

 

11. Erişkin döneminde her gün bir avuç kabak çekirdeği yenilmesi önerilir.

 

 
 
loading...
loading...