Kalp Sağlığı İçin Günde 10 Bin Adım

 

 

Hareketsizlik kalp sağlığınızı tehdit ediyor…

 

Kalbimiz daha doğmadan önce yorulma dinlenme bilmeden her gün 100 bin defa atan en hayati organımızdır. Bu mühendislik harikası muazzam makine günde yaklaşık 10 tonluk bir tankı doldurabilecek kanı pompalarken çoğu zaman çalıştığının farkında bile olmazsınız. Ancak siz bunu bir ağrı, sıkışma veya düzensiz atım ile fark ediyorsanız kalbinizde bir şeyler ters gidiyor olabilir.

 

Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Duyuler, sağlıklı bir kalp için yapılması gerekenleri anlatıyor…

 

Her yıl milyonlarca insan kalp hastalıklarına bağlı sebeplerden kaybediliyor. Bir o kadar insanında hayat şartları kalp hastalıkları nedeniyle kısıtlanıyor.

 

Her ne kadar irsi sebepler kalp hastalıklarına önemli yer tutsa da, kalp sağlımızı bozan sebepler yine bizim kendi elimizde olan şeyler. Mesela sigara gibi. Sadece sigarayı bırakarak kalp hastalığı riskinizi 3 kat azaltabilirsiniz. Ya da yediğiniz ekmeği bir kaç dilim azaltarak diyabet yani şeker hastalığı olma riskinizi azaltabileceğiniz gibi.

 

Ne yiyip içtiğiniz sandığınızdan çok daha fazla sağlığınızı etkiliyor. Tansiyon yüksekliğini örnek verirsek bir çok tansiyon hastasının asıl sorunu ya fazla kiloları ya da fazla tuz tüketimi.

 

 

Kalp Sağlığı İçin Günde 10 Bin Adım 

 

Günde 10 bin adım atın!

 

Kalp sağlığını tehdit eden diğer bir durum ise hareketsizlik. Günde ortalama 10 bin adım atarak kalbinizi korumaya katkıda bulunabilirsiniz. Hareket için bütün fırsatları değerlendirmek önemli. İş yerinde asansör kullanmamak, işe gidip gelirken birkaç durak ötede inmek ve yürümek veya aracınızı biraz uzağa park edip yürümek gibi.

 

Özellikle genç nesillerinde sağlıklı olabilmesi için hareket şart. Çocukların televizyon, bilgisayar, tablet karşısında vakit geçirmelerindense anne babalarıyla yürüyüş veya yüzme gibi bir egzersiz yapmaları verimli vakit geçirme adına en sağlıklı seçenek olacaktır. 

 

 

Kalp Sağlığı İçin Günde 10 Bin Adım 

 

Sağlıklı bir kalp için:

 

1-Daha hareketli olmaya çalışın.

 

2-Adım sayınızı arttırın.

 

3-Yemek porsiyonlarınız küçültün.

 

4-Düzenli kalp muayenenizi yaptırın.

 

5-Tansiyonunuzu, şekerinizi, kolesterolünüzü ölçtürmeyi ihmal etmeyin. 

 

6-Kalbiniz size kendini fark ettirmeden siz kalbinizin farkında olun. Kalbinizi sevin…