Hatalı Beslenme Anorektal Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

 

 

 

Anorektal hastalıklar çok bilinmese de toplumun büyük kısmını ilgilendiriyor. Çünkü temelinde bağırsak sorunları yatıyor. Toplumda yaygın olarak görülen anorektal hastalıklar yani  kalın bağırsak, rektum ve anal bölge hastalıkları tıp alanında özel bir kategori oluşturuyor. Her insanın hayatının çocukluk, askerlik, evlilik, gebelik gibi dönemlerinde mutlaka bir anorektal hastalıkla karşılaştığı biliniyor. 

 

Bağırsak sorunlarında ise devreye dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenme giriyor. Her insanın sağlıklı, kaliteli bir hayat sürmesi ve hastalıklardan korunmasında beslenmenin önemine değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, hatalı beslenmenin anorektal hastalıklara zemin hazırladığına dikkat çekti. 

 

Beslenme Şekliniz, Yaşam Tarzınızı Yansıtıyor 

 

Anorektal hastalıklarda beslenme düzenine özen göstermek gerekiyor. Bu konu özellikle kabızlık ve hemoroidi yakından ilgilendiriyor. Başta bu iki hastalık olmak üzere hemen hepsinin tedavisinde beslenme önemli rol oynuyor. Dolayısıyla kişinin kendini korumak için beslenme şekli başta olmak üzere yaşam tarzında değişikliğe gitmesi gerekiyor. 

 

 

 

 Hatalı Beslenme Anorektal Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

 

Hatalı Beslenme, Vücudu Yorar 

 

Hayat hızla akıyor! Bizler de bu çarkın içinde sürekli hareket halindeyiz. Özellikle çalışan kesim bu koşturma içinde beslenmesine fazla özen gösteremeyebiliyor. Yemek tercihleri; fast-food ağırlıklı, hızlı tüketilen sağlıksız menülerden oluşuyor. Sebze ve meyveden fakir, aşırı kalorili ve yüksek yağlı besinler tüketmek vücudu yorar. 

 

 

 Hatalı Beslenme Anorektal Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

 

Öğünlerde Doğru Besinler Seçin 

 

Öğün atlamak ya da tek öğün ile bütün günü geçiştirmek de yapılan uygunsuz beslenme rejimlerinden bir tanesi. Vücudun hormonal ve kimyasal dengesini bozacak her türlü beslenme çeşidi başarısızlığa mahkum olduğundan dolayı öğünlerin yanlış seçimi de son derece zararlı bir durum. 

 

Fast food ve benzeri hazır gıdaların vücut kimyasını bozduğu ve istenmeyen rahatsızlıklara sebep oldukları biliniyor. Her ne kadar lezzetli olsalar da bu hazır gıdalardan uzak durarak evde kendi yaptığınız yağ, karbonhidrat ve protein dengesi düzgün olan taze yemekler hazır yemeklere göre hem daha sağlıklı olacaklardır hem de doğru bir beslenme düzenine geçmenizi kolaylaştıracak.

 

 

Hatalı Beslenme Anorektal Hastalıklara Zemin Hazırlıyor

 

Doğru Beslenerek Hem İdeal Kilonuzda Kalın 

 

Hızlı yemek, çok fazla sos ve katkı malzemeleri kullanmak, kısa süreli uygulanabilecek beslenme rejimlerine uymak gibi ömür boyu sürdürülmesi imkansız bir stratejiye göre davranmaktansa uzun vadeli bir şekilde genel bir denge sağlayabilirseniz hem ideal kilonuzu bulabilir hem de en sağlıklı şekilde yaşayabilirsiniz.

 

Sağlıklı beslenmenin kurallarından biri posa alımını artırmak

 

Kaliteli karbonhidrat tüketmek de önem taşıyor. Örneğin; beyaz ekmek yerine, kaliteli karbonhidrat kaynağı, glisemik indeksi düşük tam tahıllara yönelmek gerekiyor. Ayrıca su tüketimine önem vermek ve probiyotiklerden faydalanmak da dikkat edilmesi gereken diğer konular arasında yer alıyor.

 

Anorektal hastalıkların tedavisinde beslenme konusu ihmal edilirse, başarı oranı düşebiliyor.