Kısıtlı Sürede Çok ve Mükemmel İş Yapma İsteği Hastalık Sebebi

 

 

 

Birçok kişinin adını dahi bilmediği fibromiyalji aslında kadınlar başta olmak üzere, günümüz şehir yaşamının hızlı temposu içindeki birçok kişinin ortak sorunu. Fibromiyalji diğer bir adıyla yumuşak doku romatizması; iş, sosyal ve özel yaşamın yoğun, koşturmalı, yorucu temposuna ayak uydurmak isterken ortaya çıkabiliyor. Sıkça kadınlarda görülen bu rahatsızlığın nedenlerini, belirtlerini ve tedavi yöntemlerini uzmanına sorduk. 

 

Nedir Fibromiyalji?

 

Yaygın kas ağrıları ile kendini gösteren bir tür yumuşak doku romatizması olan bu hastalık, romatoloji biliminin uzmanlık alanına giriyor.  İç Hastalıkları, Romatoloji Uzmanı Dr. Ayda Ünlüer'e fibromiyaljinin sebeplerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

 

Fibromiyaljinin Belirtileri Nelerdir?

 

Fibromiyaljinin ortaya çıkmasında gerginlik, uyku bozukluğu, kısıtlı sürede çok ve mükemmel iş yapma isteği yani beyin ile vücudun paralel çalışmaması önemli rol oynuyor. Ortaya çıktığında kronikleşen bu rahatsızlık kendini en sık yaygın kas ağrıları, çarpıntı, migren, ellerde uyuşma, bağırsak spazmları, gaz şikayetleri gibi belirtilerle gösteriyor.

 

 

 

Kısıtlı Sürede Çok ve Mükemmel İş Yapma İsteği Hastalık Sebebi 

 

Şehir Yaşamının Hızlı Temposu, İş Yoğunluğu Kadınları Hasta Ediyor

  

Hemen tüm hastalarda aynı şekilde ortaya çıkan semptomların özellikle kişiyi yoran, strese sokan ortam ve yaşama bakış açısı değişmedikçe kalıcı hale geldiğine, bu nedenle de tedaviye cevap almak zorlaşıyor.

  

Ellerde Uyuşukluk, Kas Ağrıları, Gaz Şikayetleri En Sık Görülen Belirtileri 

 

 Vücutta hassas noktalar olarak ifade edilen bazı bölgeler bulunuyor.

 

Fibromiyaljinin en önemli belirtilerinden biri olan yaygın ağrılar da, genellikle kas veya tendonların kemiklere yapıştığı noktalarda daha çok hissediliyor. Vücudun iki tarafında dokuzardan toplam 18 tane olan bu noktalar, hassas noktaları temsil ediyor.

 

Tedavi sürecinde sabır önemli

 

Fibromiyalji hastaları ortaya çıkan belirtileri iyi okuyamadığı ve hastalık hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı için ilk etapta bir romatoloji uzmanına başvurmuyor.

 

 

Kısıtlı Sürede Çok ve Mükemmel İş Yapma İsteği Hastalık Sebebi 

 

Mükemmeliyetçiler risk altında!

 

Türk toplumunda aile kurumunun sorumlulukları denilince akla ilk anda evin düzeni ve yapılacak işler, varsa çocukların eğitimi ve okul hayatının düzenlenmesi geliyor. Daha çok kadınların omuzlarına yüklenen bu sorumlulukların üstüne çalışma hayatının zorlukları da eklenince fibromiyalji açısından kaçınılmaz sona yaklaşılıyor.

 

Fibromiyalji Dah Çok Kadınlarda Görülüyor 

 

Dr. Ayda Ünlüer, bu sorumlulukları aşırı ciddiye alan ve iş yükü fazla olan, beynini çok çalıştıran, bir türlü gevşeyemeyen ve mükemmeliyetçi kadınlarda bu rahatsızlığa daha fazla rastlandığını belirtiyoMükemmeliyetçiler risk altında! Türk toplumunda aile kurumunun sorumlulukları denilince akla ilk anda evin düzeni ve yapılacak işler, varsa çocukların eğitimi ve okul hayatının düzenlenmesi geliyor.

 

 

Kısıtlı Sürede Çok ve Mükemmel İş Yapma İsteği Hastalık Sebebi 

 

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

 

Daha çok kadınların omuzlarına yüklenen bu sorumlulukların üstüne çalışma hayatının zorlukları da eklenince fibromiyalji açısından kaçınılmaz sona yaklaşılıyor. Dr. Ayda Ünlüer, bu sorumlulukları aşırı ciddiye alan ve iş yükü fazla olan, beynini çok çalıştıran, bir türlü gevşeyemeyen ve mükemmeliyetçi kadınlarda bu rahatsızlığa daha fazla rastlandığını belirtiyor. 

 

Farklı uzmanlık dallarındaki doktorların yönlendirmesiyle kendilerine ulaşıldığını belirten Dr. Ünlüer, bu alanda uzman bir hekimin hasta açısından önemli olduğunu söylüyor.

 

Hastalığın tanısında hasta öyküsü ve fiziki muayene büyük önem taşıyor. Bunun yanında birtakım kan tahlilleri yapılarak farklı ya da bu tabloya eşlik eden hastalıkların belirlenmesi de gerekiyor. Hastalığın tanısı konulduktan sonra sıra tedaviye geliyor.

 

Ne Yapmalı?

 

Dr. Ünlüer, fibromiyalji hastaları için tam bir iyileşmenin sağlanamadığını ve bu rahatsızlığın kronik olduğunun kabul edilmesi gerektiğini söylüyor:

 

Fibromiyalji hastalarında vaka özelinde uygulanması gereken tedavi yöntemleri bulunuyor. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin sabırla, bir ekip çalışması içinde hareket etmesi gerekiyor. Fizik tedaviden önemli oranda fayda sağlanıyor. Hem beden hem de ruh sağlığı açısından egzersiz, spor, dans gibi aktiviteler de önem taşıyor.

 

Yaşamdan keyif almak gerekiyor Kronik bir hastalık olan fibromiyaljinin belirtileri dönemsel olarak değişiyor. Kişinin mutlu olduğu zamanlarda azalırken, telaşlı, stresli olduğu veya başka hastalıklarla etkileşime girdiği dönemde artmasına rastlanıyor.

 

Hastaların öncelikle kendi bedenleri ve hastalıkları hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

 

Hastalığın yaşam boyu devam edeceğini kabullenerek, tedaviyi uzun zamana yaymak gerekiyor. Alınacak en önemli tedbir ise fibromiyalji hastalarının yaşam biçimlerini keyif alacak, evrenle uyum içinde yaşayacak şekilde düzenlemesi oluyor. 

 
 
loading...
loading...