Dar Kıyafetler Hangi Hastalığı Tetikliyor?

 

 

Son zamanlarda mide rahatsızlığı yaşıyor; dar ve yüksek belli giyiniyorsanız dikkat! 

 

Uzmanlar özellikle kadınları uyarıyor: Eğer reflü hastasıysanız ya da reflü semptomlarınız olduğunu düşünüyorsanız, doktora bile gitmeden önce giyim tarzınızı değiştirin!

 

Yapılan çalışmalar toplum genelinde insanların neredeyse yüzde 7’sinin her gün yemek borusunda bir yanma hissi yaşadığını ortaya koyuyor. Bu belirtileri gece yaşayanların oranının yüzde 36’ya çıktığını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, özellikle fazla kilo ve yaşam tarzının reflüye neden olduğunu belirtti.

 

Prof. Dr. Özel, “Dar pantolonlar, korseler, sıkı kemerler reflüyü tetikler. Eğer reflü hastasıysanız ya da reflü semptomlarınız olduğunu düşü¬nüyorsanız, doktora bile gitmeden önce giyim tarzınızı değiştirmelisiniz” diye konuştu. 

 

 Reflü Birçok Kişinin Hayatını Olumsuz Etkiliyor 

 

Yemek borusu, diyafram ve mideye ait kas yapılarının o bölümü yeterince kapatamaması ve bunun sonucunda mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflü birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Reflünün görülme sıklığı kadın ve erkeklerde aynı olurken hastalığa bağlı komplikasyonlar erkekleri daha çok etkiliyor.

 

Reflü ile Stres Arasında Doğrudan Bir İlişki Yok!

 

Sanılanın aksine stres ile reflü arasında doğrudan bir ilişkinin bulunmuyor. Ancak stres mide asit salınımı ve kan dolaşımı üzerindeki olumsuz etkileri şiddetlendirebilir. Yaşam tarzının reflü hastalığında büyük etkisi var. Sigara kullanıyorsanız, yağlı ve aşırı besleniyorsanız, fazla kilonuz varsa reflü hastalığına yakalanma riskiniz kaçınılmaz olur.

 

 

Dar Kıyafetler Hangi Hastalığı Tetikliyor

 

Dar ve yüksek belli giyim tarzından uzaklaşın 

 

Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerin reflü ataklarının sıklığını, şiddetini etkileyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Melih Özel “Sıkı giysilerden uzak durmak ve korse, sıkı kemer, dar pantolon, dar etek giymek yerine vücudu sarmayan, sıkmayan giysiler tercih etmek reflü has¬talarına inanılmaz derecede semptom kontrolü sağlar” dedi. Prof. Dr. Özel, reflü hastalığı olanlara ya da reflü semptomu olduğunu düşünenlere doktora bile gitmeden önce giyim tarzlarını değiştirmelerini önerdi.

 

Uyurken 20 cm kuralı hayatı kolaylaştırır 

 

Daha hafif giyinmek, uyku sırasında karyolanın başu¬cunu biraz yükseltmek, öğünleri küçültmek, egzersiz yapmak gibi basit değişikliklerin hastalık kontrolünü sağlar. Ayrıca domates suyu, greyfurt suyu, sodalı içecekler, kafein içeren içecekler reflüye neden olabilir.

 

Gece Yaşanan Reflü Atakları İçin Öneriler 

 

Uyku sırasında vücudun pozisyonunu değiştirmek gece yaşanan reflü ataklarını rahatlatacaktır. 

 

Reflüye engel olabilecek bir yatış pozisyonu için yapılması gereken asıl değişiklik, karyolanızın başucu kısmını 20 cm kadar yükseltmektir. Bunun yatma pozisyonu açısından rahatsızlık verici olduğunda şüphe yok. Bu yaklaşıma alternatif olarak reflü yastıkları bulunuyor. Alternatifleri deneyerek hangisinin sizin için yararlı olabileceğini bulmak mümkün. Ancak yastıktan çok daha önemlisi de yemek yedikten hemen sonra yatılmaması. 

 

Kilo fazlalığı demek daha sık reflü atağı demek

 

Kilo fazlalığı olan ya da obez hastalar zaten ciddi bir sağlık riski taşır. Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve bazı kanserler bu riskler arasında en başta gelenler arasında. Reflü hastalığı koşulunda kilo fazlalığı demek daha sık reflü atağı demek. Obez hastalarda reflü daha ağır seyrediyor. Kilonun kontrolünü sağlayacak şekilde mantıklı ve sağlıklı bir diyet uygulanması, reflünün kontrolü için çok önemli.

 

 

Dar Kıyafetler Hangi Hastalığı Tetikliyor

 

Reflü hastalarına 8 basit öneride bulundu:

 

• Az yiyin, öğün atlamayın, ara öğünleri ihmal etmeyin.

 

• Beslenme içeriğinizdeki yağ miktarını kesinlikle azaltın.

 

• Süt ve süt ürünlerini test edin. Yağ içeriği daha önemli. Özen gösterin.

 

• Şeker ve tatlı sizi üzebilir. Çikolata, nane ve tarçın da...

 

• Baharatlar önemli. Acı yemek güzeldir ama gece kâbusunuz olabilir.

 

• Sitrik asit içeren, kafein içeren, asitli içecekler belirtilerinizi artırabilir.

 

 

 

 Dar Kıyafetler Hangi Hastalığı Tetikliyor

 

• Sebzeler gaz yapabilir ama genellikle reflünüzü azdırmaz. Hemen yaftayı yapıştırıp, kategorize etmeyin.

 

• Dışarıda yemek yerken, tatilde, seyahatte, nerede olursanız olun diyetinizin kontrolünü elden bırakmayın. 

 

 
 
loading...
loading...