Damar Sağlığını Korumak Neden Çok Önemli?

 

 

 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk’ten damar sağlığına dikkat etmek için yapılması gerekenler…

 

Damarlar, insan vücudunun devamlılığı için dokuların ihtiyacı olan tüm maddelerin kaynağı olan kanın kalpten dokulara (atardamarlar) ve dokulardan kana (toplardamarlar) iletilmesini sağlayan yapılardan oluşuyor. Bir nevi kalp ile dokular arasındaki lojistik görevini görüyor.

 

Damarların kanın taşınması haricinde, yapılarındaki birtakım özelliklerden dolayı kanın dokulara transferinde de çok önemli bir rolü bulunuyor. Kalpten taşınan kanın dokulara geçmesi için damar fonksiyonlarının ve yapısının sağlıklı olması gerekiyor.

 

 

Damar Sağlığını Korumak Neden Çok Önemli?

 

Damar hastalıkları konusunda uluslararası alandaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, damar sağlığına dikkat etmenin insan hayatında önemli ve temel bir unsur olduğuna dikkat çekiyor. 

 

Dr. Arıtürk yapılması gerekenleri şöyle açıklıyor: “İnsan vücudunu ağ gibi saran ve kanın tüm vücutta dolaşarak dokulara ulaşmasında önemli rol oynayan damarlar da diğer organlar gibi iyi bakıldığı sürece görevini uzun süre aksatmadan yapar. Damar sağlığının korunmasındaki en önemli unsurlardan birisi düzenli beslenme.

 

 

Damar Sağlığını Korumak Neden Çok Önemli?

 

Beslenme alışkanlıkları olarak karbonhidrat - protein - yağ dengesinin korunması çok önemli bir unsur. Rafine yağlar yerine zeytinyağı ve saf, işlenmemişhayvansal yağlar (tereyağı vs.) kullanılması, tüm rafine ve paketli gıdalardan kaçınılması ve sebzelerden zengin bir beslenme alışkanlığının kazanılması gerekiyor. Ayrıca dengeli tuz tüketimine dikkat etmek yine damarlara olumlu etki edecektir.

 

Bununla birlikte vücudun ihtiyacı olan besinleri doğru aralıklarla ve zamanında almak gerekiyor. Tabi bunu yaparken de beslenmede aşırıya kaçmamakta fayda var. Çünkü fazla kilolar tüm vücutta olduğu gibi damarlarda da tahribata yol açabiliyor.

 

 

Damar Sağlığını Korumak Neden Çok Önemli?

 

Sigara ve Alkol Tüm Vücuda Olduğu Gibi Damarlara da Büyük Zarar Veriyor

 

Spor yapma imkanı varsa düzenli yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar damar sağlığını korumaya büyük katkı sağlıyor; düzenli spor imkanı bulunmayanların da günlük aktiviteleri içinde merdiven çıkma, işe gidip gelirken yürüme gibi fırsatlar yaratması mümkün olabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperkolestrolemi gibi kronik hastalıkları olanlar için bu hastalıklarını kontrol altında tutmak da önemli unsurlar arasında yer alıyor. Tabi ki sigara ve alkol de tüm vücuda olduğu gibi damarlara da büyük zararlar veriyor.