D Vitamini Kanserden Koruyor ve Kanserin İlerlemesini Azaltıyor

 

 

Kas ve kemik gelişiminden, çocuklarda büyüme ve gelişmeye, yorgunluk ve halsizliğin tedavisinden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar sağlımıza birçok açıdan etki eden D vitamini kanser oluşumuna karşı da büyük önem taşıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüştü Serter, Dünya Kanser Haftası’nda D vitamini takviyesinin kanser tedavisinde başarıyı artırdığına dikkat çekti

 

Kansere Karşı D Vitamini Değerlerinize Dikkat

 

İnsan vücudunda birçok önemli fonksiyona hizmet eden D vitamini kanser oluşumuna karşı da büyük önem taşıyor. D vitamini organların çoğunu etkileyen bir hormon.

 

 

Güneşli Enlemlerde Kronik Hastalıklara Bağlı Ölümler Daha Düşük Seviyede 

 

D vitamini eksik olan bireylerde kolon, rektum, meme, over, prostat, mide, mesane,özefagus, böbrek, akciğer, pankreas, uterus, non-Hodgkin lenfoma, multiple myeloma kanser türlerine daha sıkrastlanıyor. Daha açıkça şöyle ifade edebiliriz ki, D vitamini yeterli olan kişilere kıyasla D vitamini eksik olanların bu kanser türlerine karşı riskleri daha yüksek oluyor.

 

Ayrıca, D vitamini düzeyleri arttıkça kanser insidansı azalıyor. Yer kürede güneşli enlemlerde kronik hastalıklardan kaynaklı ölümler daha düşük seyrediyor.

 

Türkiye gibi 37. enlemin kuzeyinde olan ülkelerde güneş ışınlarının geliş açısı D vitamini ihtiyacının karşılamasında yetersiz kalıyor ve bu ülkelerde artış gösteren D vitamini eksikliği depresyon gibi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Tüm bu nedenler dolayısıyla 37. enlemin güneyinde daha az kronik hastalık görülüyor.

 

 

D vitamini kanserin ilerlemesini ve ölüm oranını azaltıyor

 

D vitamini kanserli bireylerde ölüm oranını azaltıyor. D vitamini kanserin ilerlemesini ve hastayı olumsuz etkileme sürecini de yavaşlatıyor. Tüm bu etkilerinden dolayı kanser olsun olmasın herkesin D vitamini değerlerini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekiyor.

 

D Vitamini Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 

 

Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzuna göre D vitamini alımında günlük idame dozlar;1 yaşından küçük bebeklere günde 400 ünite, 1-18 yaş arası çocuklara günde 600 ünite, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük 1000 ünitedir. Son dönemlerde sprey formu gibi kullanımı kolay, katkı maddesi ve BHA içermeyen D3 vitaminleri tercih edilmektedir.