Alerjisi Olanlar Ne Yiyip Ne İçmeli?

Bazı insanların vücut dirençleri, çeşitli yiyecekler, çiçek tozları, elbise, halı, parfümler,  plastik eşyalar, dar elbiseler, sıcak veya soğuk hava ile hayvan tüyleri gibi maddelere karşı aşırı duyarlıdır.

 

 

Uzmanlara göre, genetik yatkınlığın da önemli rol oynadığı alerjinin, özellikle psikoloji ve yanlış beslenmeyle yakından ilgili olduğunu belirtiyor. Son yıllarda hazır gıdaların, boyalı katkı maddeleri içeren yiyeceklerin beyaz un ve şekerin aşırı tüketimi alerjik reaksiyonları artırdığı gözlemleniyor.

 

Yeterli Miktarda C Vitamini Alınmalı


Her türlü alerjide, karaciğerin kendini temizlemesi ve toksin atması gerekir. Bu nedenle, yeterli miktarda C vitamini alınması son derece önemlidir.

 

C Vitaminden Zengin Gıdalar Tüketilmeli


Alerjik belirtileri hisseden kişilerin, vücut direncini azaltan pastırma, sucuk, konserve et, bazı balık çeşitleri, kavun ve çilek gibi gıdalardan çok fazla tüketmemesi gerekiyor.


Prof.Dr. Ahmet Maranki, alerjisi olanlara bakın hangi tavsiyelerde bulunuyor:

 

Alerjisi olan kişilerin, şahtere, ısırgan, zerdeçal, aloe vera, yulaf ezmesi, maydanoz, sarımsak, buğday çimi, taze bezelye, soya fasulyesi, badem, fındık, muşmula, atkuyruğu ve sinirli ottan bol bol tüketmesi önerilir.

 

Biberler, arnavut biberi ve su teresi C vitamini açısından son derece zengin bitkilerdir.


Alerjiye Yatkın Olanlar Sarımsak ve Soğanı Bol Bol Tüketmeli


Sarımsak ve soğan içerdikleri kuersetin gibi yüksek konsantrasyonlu bileşikler nedeniyle alerjiye karşı son derece yararlıdır. Bu bileşikler hastalığı alevlendirici reaksiyonları yavaşlatır. Alerjisi olanların bu yiyecekleri menülerinde bolca kullanması tavsiye edilir.

 
Isırganın Mucizevi Etkisi


Isırganlı hazırlanmış preparatlar, alerjik semptomların tedavisinde son derece etkilidir. Dünya üzerindeki tüm kültürler, bu bitkiyi yüzyıllardır öksürük, burun akıntısı, göğüs sıkışıklığı, astım, boğmaca ve hatta tüberküloz gibi sorunları tedavi etmek için kullanılmışlardır.


Günde 2-3 bardak ısırgan otu çayının, öğün aralarında tatlandırılmadan içilmesi tavsiye edilir.


C Vitamini Doğal Bir Antihistaminiktir


Düzenli olarak C vitamini kullanan kişilerde alerji, solunum yolları iltihapları ve astım nöbeti gibi sorunların en alt düzeylerde görüldüğü saptanmıştır. C vitamini diyare hariç hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir antihistaminiktir.


Bazı kişilerde günde 1200 mg. gibi düşük miktarlarda alınmasından sonra diyare geliştiği kaydedilmiştir. Fakat bu son derece nadir rastlanan bir durumdur.


Papatyayla Hazırlanan Preparatlar Alerjiye İyi Gelir


Özellikle Avrupalı aromaterapistler, kurdeşen ve kaşıntı gibi cilt sorunlarının tedavisinde papatya ile hazırlanmış preparatlarla masaj yapılmasını önerirler.


Alerjiyi oluştuğu nedene göre tedavi etmek en doğrusudur.