Neden Kilo Veremediğinizin Sebebini Biliyor musunuz?

Neden Kilo Veremediğinizin Sebebini Biliyor Musunuz?

 

 

¨ImageAlt2743¨

 

Kilolar üzerinize yapışmış gibi mi? Ne yaparsanız yapın bir türlü kilo veremiyor musunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, "Çözüm için, işe yeme şeklinizi ve fiziksel aktivitenizi kontrol altına almakla başlayabilirsiniz" diyor. Eğer siz de zor kilo verenlerdenseniz Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli’nin önerilere mutlaka kulak verin.

 

 

 

Kilo Vermenin Daha Zor Olmasının Nedenleri...

 

 

Fazla olan birkaç kiloyu verebilmek için, diğer kişilere göre daha çok zorlandığınızı, daha çok emek harcadığınızı hissettiniz mi? Bu konu üzerine yapılan birçok araştırma ve fizyolojik farklılıklar sebebiyle, daha şanslı olan bir azınlık grubunun varlığını kanıtlıyor; ki bu kişiler için kilo vermek oldukça kolay olmasına rağmen, kilo almak da bir o kadar zor.

 

 

Kilo Vermek Kısa Bir Mesafe Koşusu Değil, Maratondur

 

 

Aslında, önemli olan dengeli beslenmeyi öğrenmektir. Genlerimizi değiştiremeyiz; fakat çevresel faktörleri değiştirme şansımız var. İşe yeme şeklimizi ve fiziksel aktivitemizi kontrol altına alarak başlayabiliriz. Günümüzde bazı bireylerin sağlıklı olmaya ve ölçülü beslenmeye odaklanmak yerine (biraz da dar jeanlere girmek uğruna) kilo vermeye odaklanması üzücüdür. Aslında her birey farklı vücut yapısı ve ölçüsüne sahiptir.

 

 

Önemli olan, gerektiğinde profesyonel yardım da alarak, bireye özel ölçülerin tespit edilmesi ve kişinin bu ölçüleri korumak için bakış açısını ve alışkanlıklarını değiştirebilmesidir.

 

 

Kilo Vermekte Neden Zorlanırız?

 

 

Eğer düşük metabolik hızına sahipseniz, aynı vücut ölçülerinizde ancak metabolik hızı daha yüksek olan birine göre vücudunuz daha az kalori harcar. Bu farklılıklar nedeniyle kilo vermekte biraz zorlanmanız ve daha fazla çaba sarf etmeniz de normaldir.

 

 

Erkeklerin kas kütleleri kadınlara oranla fazla; kadınların vücutlarında bulunan yağ yüzdeleri ise erkeklere oranla daha yüksektir. Kas dokusunun fazlalığı, daha fazla kalori yakımını sağlar. Böylece erkekler daha kolay kilo verir...

 

 

Yağlar kadınlarda genellikle kalça, bacak; erkeklerde ise karın bölgesinde daha fazla birikir. Karın bölgesinde bulunan ekstra yağları vermek; bacak ve kalça bölgesinde bulunan yağları vermekten daha kolaydır ve erkekler kadınlarla aynı egzersizi yapmalarına rağmen daha fazla kalori yakarlar. Örneğin; koşu bandında 1 saat koşan bir kadın 350-400 kalori yakarken, erkek 500-600 kalori yakar.

 

 

Annenin Hamilelikte Çok Yağlı Beslenmesi Bebeğinizin İlerideki Kilosunu Etkiler

 

 

Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre; anne adayı obez ya da zayıf olsun her iki durumda da sağlıklı ve dengeli bir diyet takip etmesi, fetusun ileri dönemdeki kilosunu etkiliyor.

 

 

Çocukluk döneminde ölçüsüz yediklerimiz gelecekte ne olacağımızı belirler. Yapılan çalışmalarda gençlik döneminde yüksek proteinli diyet tüketen grupla yüksek lifli diyet tüketen grup yetişkinlik dönemlerinde karşılaştırıldığında; 1. grubun daha kilolu ve yağ oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.

 

 

Kişilerin açlık ve stresle başa çıkma deneyimleri, fazla kilolu olan ve olmayanlar arasında değişiklik gösterir. Mide, beyin ve yağ hücreleri tarafından üretilen birçok hormon ve peptidlerdeki (açlık ve tokluğu düzenleyen) bireysel genetik farklılıklar, obeziteye yatkınlık ve kilo vermede zorlukta, büyük rol oynayabilir. Araştırmacılar bu konuda neyin rol oynadığı ve bir kişinin ne ve ne kadar yediğinin hormonların nasıl etkilediğini anlayabilmek için çalışmalarını devam ettiriyor.

 

 

Egzersiz alışkanlığı da genler nedeniyle olabilir. Yapılan çalışmalarda gönüllü olarak egzersiz yapma eğiliminin yüzde 25 ile yüzde 50 arasında genetik kontrole bağlı olduğu bulunmuş.

 
 
loading...
loading...