Karar Verin, Ertelemeyin Harekete Geçin!

 

 

Yaz gelmişken, hızlı kilo vermeye yönelik bilinçsiz diyetlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle “karar verin”, ertelemeden hemen eyleme geçin tavsiyesinde bulundu.

 

Kendinizi, Bedeninizi, Yaşamı Daha Çok Seveceksiniz 

 

Beklenen yaz nihayet geldi. Yaz demek çoğumuz için tatil demek. Aynı zamanda hafiflemek, fazlalıklardan kurtulmak ve azalmak…Kıştan kalan fazla kilolardan kurtulmanın tam zamanı.

  

 “Karar verdim, vazgeçmedim ve kazandım” demek, motivasyon açısından da çok önemli. Diyetisten Ayşe Cengiz, 6 adımda sağlıklı kilo vermenin püf noktalarını bizlerle paylaştı. 

 

Bilinçsiz Diyetlerden Uzak Durun 

 

Hem sağlığınızı hem de moralinizi bozmadan kilo vermek düşündüğünüzden daha kolay. Kısa aralıklarla yapılan sağlıksız ve dengesiz diyetler, yaşanan kilo kaybının kısa bir süre sonra fazlasıyla geri dönmesi demektir. Üstelik bilinçsizce yapılan diyetler çoğu zaman hem metabolik dengeyi, hem de moral ve motivasyonu bozabiliyor. 

 

Hep başa dönersiniz. Tekrar aynı yöntemlere başvurursanız bedeniniz inatlaşır ve her seferinde daha fazla kilo alırsınız. Kiloların sadece yaz mevsiminde aklımıza gelmemesi gerekir.  Bu konuya her mevsim duyarlı olmamız lazım. 

 

 

 

Sağlıklı zayıflamanın 6 püf noktası...

 

1- Kahvaltınızda Kaliteli Proteinlerden Vazgeçmeyin:

 

Her gün düzenli kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Kahvaltınızda kaliteli protein kaynakları; yumurta, peynir, mevsim sebzeleri ve “ölçülü” tam tahıl ekmeği olmalı. Bazen değişiklik yaparak bir kase yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir elma rendesi ve biraz tarçın ilavesi ile kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz.

 

2- Su Tüketimini İhlam Etmeyin:

 

Vücudunuzun gereksinimi olan suyu mutlaka gün içerisinde tüketmeye özen gösterin. Peki ne kadar su içmeliyiz? Pratik bir hesaplama yöntemiyle öğrenebiliriz; kilonuzu 30 ile çarpın ve çıkan sonucu (mililitre) ml hesabı olarak düşünün. Örneğin kilonuz 78 ise 30’la çarptığınızda çıkan sonuç 2340. Yaklaşık 2.3 litre eder. Bu hesaplama yöntemine göre günlük olarak, yaklaşık iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir.

 

3– Ara Öğünler Yapın:

 

Ana öğünleri beklemeden ara öğün alışkanlığı kazanın. Böylece kan şekerinizi dengelenecek ve çok acıkmadığınız için “beslenme programınızı bozmadan” devam etmiş olacaksınız. Bu önemli bir nokta!

 

4- Neler Tüketmeli, Nelerden Uzak Durulmalı?

 

Vücudunuzun ödem yapmaması için tuzlu ve hazır gıdalar tüketmemeye dikkat edin. Ödem atıcı maydanozu limonlayarak, bol bol tüketebilirsiniz. Unutmayın, Yeşil çay da hem ödem atıcı hem de yağ yakıcıdır.

 

5– Egzersiz Şart:

 

Her gün düzenli olarak spor yapın. Özellikle de her sabah, kahvaltıya başlamadan önce 45 dakika veya 1 saat yürüyüş yapın. Egzersiz, güne daha enerjik başlamanızı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

 

6- Kararlı Olun:

 

Kararlılığı elden bırakmayın. Tüm bunları uygulamanız ve sabırlı olmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.