Hava Sıcaklıkları Düştüğünde Neden Kilo Alırız?

 

 

 ‘Dengeli Beslen Hareket Geç’ Proje Danışması Uzman Diyetisyen Olcay Barış, kış aylarında hangi yiyeceklerin daha az ya da çok tüketilmesi konusunda hepimizaileyiz.com takipçilerine bilgi verdi. 

 

Kışın Neden Hızlı Kilo Alırız?

 

Soğuk kış günleri en sertinden kendini hissettirirken, vücudumuzda bu aşırı soğuklara karşı kendi önlemini çoktan almaya başladı bile. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile kilo alımının hızlanmasındaki ters orantının nedeni; vücudun ısısını artırmaya çalışmasıdır.

 

Hazır Paketli Gıdalardan Uzak Durun

 

Kış aylarına girdiğimizde havaların soğuması ile birlikte vücudun ısısını artırmaya çalışır. Bu artan ısı ihtiyacını yediğimiz besinlerin enerjisi ile sağlamaya çalışıyoruz. Enerjisi yüksek olan daha yağlı ve karbonhidratlı besinler bu dönemde en çok dikkatimizi çekenler oluyor. Bu durumun alışkanlık haline gelmemesi için hazır paketli gıdalar, çekirdek, patates kızartması, meyve suları, çikolata, boza, kestane gibi besinler soframızdan uzak tutmamız veya çok nadir tüketmemiz gerekenler arasındadır. 

 

Mutluluk Kilo Dengesinde Önemli Bir Yeri Var  

 

Kış aylarında havanın erken kararması ile güneş ışınlarından yararlanamıyor olmamız, hem yeteri kadar D vitamini emiliminin gerçekleşmesini zorlaştırmakta hem de mutsuzluk-depresyon haline girmemize neden olmaktadır.

 

Amanı Dikkat! Öğün Atlamak Kilo Almayı Hızlandırıyor

 

Depresyon hali; yeme isteğine daha çok yönelmemize sebep olarak kilo almamızı kolaylaştırmaktadır. Bir yandan kalın giysilerin kiloları gizlemesi, bir yandan da günlerin kısa olması nedeniyle öğün atlanması kilo almayı hızlandıran etmenlerin arasında yer almaktadır.

 

Gece Atıştırmalarının Önüne Nasıl Geçilir?

 

Kış aylarında akşam saatlerinde fazla yenen yemeğin, daha sonrasında kan şekerinin hızlıca düşmesine neden olur. Bu nedenle gece atıştırma isteği artar. Peki bu durumda ne yapmalı?

 

Kış Aylarında En Önemli Öğün İkindi

 

Günlerin kısa olmasıyla beraber öğün atlamamaya dikkat etmek gerekiyor. En önemli öğün ikindi saatleri, eğer bu saatlerde açlığımızı bastırabilirsek akşam ve gece atıştırmalarını rahatlıkla önleyebiliriz. 1 avuç sade beyaz veya sarı leblebi, 2 adet galeta ve bir dilim peynir ikindi ara öğününde en tok tutan besinler arasında. 

 

Kış Aylarında Egzersiz Şart 

 

Kış aylarında sıcak ortamlarda daha çok vakit geçirme isteği ve hareketsiz kalma, egzersizden uzaklaşmamıza neden oluyor. Halbuki vücut ısımızı arttırmak ve kış aylarını daha zinde geçirmek için gün aşırı en az yarım saat veya haftada 150 dakika mutlaka fiziksel aktivite yapılması gerekiyor.

 

 

Sağlık İçin, Dengeli Beslenip Harekete Geçin…

 

Yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’inin kadınların da yüzde 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Dünya’daki çocukların yüzde 20-25’inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor. Obezite dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ediyor. 

 

 

 
 
loading...
loading...