Enerji Bitkisi Chia Hakkında Merak Edilenler

Enerji Bitkisi Chia Hakkında Merak Edilenler

¨ImageAlt19135¨

Aztekler’in en önemlisi besin kaynağı olan chia maya dilinde "güç" anlamına geliyor. Peki ama chia tam olarak nedir? Chia tohumları gerçekten kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Tüm bitkiler içinde en yüksek omega-3 asitlerine sahip bu bitkinin sağlığa faydaları nelerdir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, bizler için yeni bir bitki olan chia bitkisini anlattı. İşte chia bitkisi hakkında merak edilen gerçekler. 

 

 

Chia Nerelerde Kullanılır?

 

Maya dilinde ‘enerji, güç’ anlamına gelen Chia, uzun yolculuklarda kendilerine enerji versin diye Mayalar’ın yanlarında taşıdıkları muzicevi bir besin kaynağıydı.

 

Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan chia tohumunun kökeni; Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumlarıdır.

 

Nasıl Kullanılır?

Chia tohumları her türlü yiyecek ve içeceklere eklenebilir. En sık tahıl, soslar, sebze, yoğurda serpilip veya içeceklere karıştırılabilir. Aynı zamanda su ile karıştırılıp jel haline gelmiş şeklide kullanılabilir. Bu şekilde yapılmış puding ve çorbalar ve lezzetli içecekler hazırlamak mümkün.

 

Chai Bitkisi Gerçekten de  Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor mu?


Chai tohumunun kilo vermeye katkısı olduğu yönünde düşünceler var, bunun sebep olarak su ile temas ettiğinde oluşan jel yapının tok kalmaya yardımcı olduğu düşünülüyor.

 

ABD ‘de yapılan bir araştırmada BKI 25kg/m2 üzerinde olanlara 12 hafta süresince normal diyetlerine 50 gr/gün chia tohumu ya da plasebo(etkisiz) verilmiş. Bu süre sonunda yapılan değerlendirmelerde chai tohumu verilen bireylerde kan lipit değerlerinde veya kilo verdirici etkisi ile ilgili belirgin bir azalma tespit edilmediği bildiriliyor.

 

Uzun Süre Tokluk Hissi Veriyor


Ancak tok tutmaya yardımcı olması diyete lif, kalsiyum, protein, antioksidanlar ve omega-3 ilavesi için ekleyebiliriz. Ama büyük bir kilo kaybı yarattığını söylemek için daha fazla araştırma sonucu görmek lazım.

 

Tüm Bitkiler İçinde En Yüksek Omega-3 Asitlerine Sahip Olan Bitkidir  


Bitkinin tohumları bitkisel omega-3 bakımından zengin; yani alfa-linolenik asit (ALA) taşıyor. Keten tohumu dâhil olmak üzere tüm bitkiler arasında en yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içerdiği gibi, omega 3 deposu olarak bilinen somondan da daha yüksek oranda omega 3 içerir.

 

¨ImageAlt19136¨

 

Chai Tohumlarının Sağlığa Faydaları

 

Kalp sağlığı için olumlu araştırma var; fakat hem kalp sağlığı hem de kilo verme için araştırma sayısı kısıtlı. Yine de besin öğeleri içeriğine bakıldığında kalp sağlığı, kemik sağlığı, sindirim sistemi ve kalp hastalıklarına faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. 

 

Son Zamanlarda Popüler Olan Chia Tohumu’nun Faydalarını Özetlersek:

 

 

Omega 3 deposudur.
İyi bir protein kaynağıdır,
C Vitamini, demir ve potasyum içerir,

Lif kaynağıdır,
Kan şekerini düzenler.

 

Ortalama 2 yemek kaşığı chia 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor. Ayrıca vitamin ve mineral yönünden de kıymetli. 100 gram tükettiğinizde kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamış oluyorsunuz.

 

Püf noktası: Chia Tohumu su ile karıştırıldığında tariflerde yumurta yerine kullanılabiliyormuş. Yiyeceklerin tadını değiştirmez ve baskın bir tadı yoktur, bu sebeple yediğin her şeye ekleyerek tüketebilirsin.

 

Yurt dışı pazarda içecek, bisküvi, bar, enerji karışımı, puding, tahıl gevreği ve pek çok ürüne girmiş olan chia bizim de tariflerimize girmeye başladı bile.kolay tarafı koku ve tad açısından baskın bir lezzeti olmaması bu yüzden hem tatlı hem tuzlu tariflerde kolayca kullanılabilir.


Chia ile Harika Bir Meyveli Pudding Hazırlayabilirsiniz. İşte tarifi:

 

Malzemeler:


2 yemek kaşığı chia
1 su bardağı badem sütü
4 hurma ( çekirdekleri çıkartılmış)
1 tatlı kaşığı keçi boynuzu unu veya kakao
1 tatlı kaşığı vanilya
Yarım muz, yarım şeftali ,10 çekirdeksiz üzüm


Badem sütünün içine chia tohumlarını ekleyip 1 saat buzdolabında bekletin daha sonar hurmaları minik doğrayın, kakao ve vanilya ile birlikte bu karışıma ekleyin belnder yapın. Buzdolabında yarım saat daha beklettikten sonra. Ayaklı bir akdeh veya bir cam kaseye biraz meyve biraz chia pudding ekleyerek kat kat ilave edin.

 

100 gram chia tohumunda:


Enerji 486 kalori

Karbonhidrat 42.12 g
Diet posası 34.4 g
Yağ 30.74 g
doymuş 3.330
teklidoymamış 2.309
çokludoymamış 23.665
Protein 16.54 g
Tiamin( B1 vitamini)(54%)
0.62 mg
Niasin (59%)
8.83 mg
Kalsiyum (63%)
631 mg
Demir (59%)
7.72 mg
Magnezyum (94%)
335 mg
Fosfor (123%)
860 mg
Çinko (48%)

 

Görünen o ki önümüzdeki günlerde çok daha fazla bu bitkiden bahsedeceğiz.

 

 
 
loading...
loading...