Detoksla Vücudunuzdaki Toksinlerden Kurtulun

 

Ünlü Diyetisyen Dilara Koçak, her gün 5 porsiyon sebze meyve tüketmiyor, yeterli su içmiyor, stres altında çalışıyor ve kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız detoks yapma zamanınızın geldiğini söylüyor. İşte ünlü diyetisyenden detoks ile ilgili merak edilenler hakkında önemli bilgiler.

 

Detoks Nedir?


Detoks toksinlerden arınma anlamına gelir. Her gün birçok toksinle karşı karşıya kalınır. Bunlardan en önemlisi sigara dumanıdır. Siz içmeseniz bile etrafta içenlerden gelen duman bile bu konuda yeterlidir. Alkol gereksiz alınan ilaçlar, aşırı katkı maddesi kullanımı, tarımsal ilaçlar, besin alerjenleri, hava kirliliği, egzoz gazı ve radyasyonu önemli toksin kaynaklarıdır.

 

Şehir Yaşamı Detoksu Zorunlu Kılıyor


Bir de dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve stres ilave olursa bu durumda vücudunuzun hem stresle baş etmesi hem ihtiyacı olan besin öğelerini karşılaması hem de bağışıklık sisteminizi güçlü tutması gittikçe zorlaşır.

 

Toksinlerin vücutta artışı stresle birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık isteminin yavaşlaması ise gripten kansere kadar çok geniş bir yelpazede hastalığa karşı risk demektir. Aslında vücudumuz, terleme, solunum, idrar yapma, dışkılama gibi metabolik faaliyetlerle toksinleri atma mekanizmasına sahiptir ancak şehir yaşamı doğal toksik temizliği zor duruma getirir.


Kimler Detoks Yapmalı?


• Her gün 5 porsiyon sebze meyve tüketmeyen,
• Yeterli su içmeyen,
• Çok yoğun alkol ve kafein tüketen,
• Aşırı stresli çalışan,
• Sık seyahatleri olan,
• Hareketsiz bir yaşam sürüp ödem, gaz ve şişkinlik şikayeti yaşayanlar,
• Dönem dönem sabahları zor uyanıp halsizlik hissedenler

detoks yapabilir.


Ama ben düzenli olarak en az yılda 2 kez yapılması taraftarıyım. Çünkü şehir yaşamı bizi buna zorluyor ve bir hafta-on gün süreyle, vücudunuzu dinlendirmek ve ona gerçekten iyi davranıp ihtiyacı olan doğal besinlerle ödüllendirmek ve arındırmak sizi hastalıklara karşı koruması için bir doping gibi düşünülebilir.


Kimler Detoks Yapamaz?


• Organ Yetmezliği Olanlar (Kalp, böbrek, karaciğer, böbrek)
• Hamileler
• Süt Verenler
• Yüksek Tansiyonu olanlar
• Diyabet Hastaları ve
• Çocukların yapması sakıncalı olabilir.


Ancak bu gruptaki bazı kişiler hekim kontrolünde ve bir beslenme diyet uzmanı tavsiyesiyle yapmayı deneyebilirler.


Nasıl Detoks Yapılabilir?


Toksinlerden kurtulmak için doğal beslenme ana prensiptir. Yani sebze ve meyvelerin ağırlı olduğu ana öğünler, sebze ve meyve sularının içildiği ara öğünler, işlenmemiş tam tahıl ekmeği, kuru baklagiller, balık, yoğurt, yağlı tohumlar, bol su kolay uygulanabilecek bir detoks şeklidir.

Yeşil Çay Bağışıklık Sistemini Güçlendirir


Böyle bir beslenme şekli en az 3 gün ama tercihen 7-10 gün uygulanabilir. Bu süre içinde kafein, aklok ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Detoks programı süresince bol su içilmeli ve sıvı ihtiyacının bir kısmı sebze ve meyve sularından karşılanmalıdır. Örneğin çaylar özellikle yeşil çay bu konuda önemlidir, bağışıklık sistemini güçlendirir.


Zencefil, hindiba, rezene, kereviz gibi vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olabilir. Greyfurt ve portakal suyu da içerdikleri C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir.


Sebze suları için kereviz, hindiba, taze olarak hazırlanabileceği gibi karışım halinde olanların tüketilmesi de mümkündür. Yoğurt olarak probiyotik özellik gösterenler tercih edilebilir.


Diyetisyen Dilara Koçak’tan Örnek Detoks Programı


Sabah:


1 Kase probiyotik yoğurt
10 badem veya yarım muz
1 kivi


Ara :


2 Kuru Kayısı
5-6 Fındık
Bitki çayı (Rezene-Yeşil çay-Mate)

 

Öğle:


Sebze çorbası
Salata
1 dilim ekmek

veya

2 enginar haşlama
Salata
1 dilim tam ekmek

veya

1 yumurta sarısı ve iki beyazı ile omlet
Salata
1 dilim tam ekmek

 

Ara:

 

1 Meyve

1 bardak kefir veya probiyotik yoğurt
1 dilim tam ekmek
1 tam ceviz

 

Akşam:


Izgara balık
Salata

veya

1 kase sebze çorbası
Salata
1 dilim tam ekmek

Ara:

 

2 Meyve
Bitki çayı (rezene-yeşil çay-mate)