Şişkinliği Alt Edin!

Şişkinlik birçok kadının hayatını kâbusa çevirir. Bir gecede kilonuza kilo ekleyebilir, giyim alternatiflerinizi anında daraltabilir ve sizi dolabınızdaki “şişman” giysilerine yönelmeye zorlayabilir. Neyse ki, üstesinden gelme yolları var…

 

Şişkinliğin nedeni, sindirim sisteminizde sıkışıp kalmış gazlardır. Baş sorumlar: Kabızlık, aşırı alkol, aşırı tuz, çok hızlı yemek ya da haşlanmış fasulye gibi gaz yapıcı besinlere fazla ağırlık vermektir. Birçok kadın, adet öncesinde de şişkinlik yaşar. Ayrıca, stres bile şişkinliğe yol açabilir.

 

İşte, şişkin karınları indirmenin bazı yolları:


• En çok şişkinlik yapan buğday gibi besinlerden uzak durun. Pirinç ve yulaf gibi daha iyi tolere edilen besinlere yönelin. Mısırlı kahvaltı gevrekleri yerine, kepekli olanları tercih edin ya da kahvaltıda meyveli yoğurt yiyin.

 


• Bol bol taze meyve ve sebze yiyerek ve bol bol sıvı içerek kabızlığı önleyin. Ayrıca ihtiyaç hissettiğinizde tuvalete gidin; direnmek, sindirim sisteminizi daha da tıkayabilir.


• Probiyotik besinleri deneyin. Bunlar, sindirim sisteminizdeki iyi ve kötü bakteri dengesini düzeltmenize yardım edebilir. Bu denge bozulduğunda sisteminiz yavaşlar ve bu da bağırsaklarınızda gaz birikmesine yol açabilir. Probiyotikleri besin tamamlayıcısı olarak eczaneden alabileceğiniz gibi, her gün doğal yoğurt yiyebilir ya da ayran içebilirsiniz.


• Meyve tabağınızı iyice doldurun. Elma ve armut iyi potasyum kaynaklarıdır. Potasyum, bedeninizin sıvı dengesini düzelmeye yardım eder. Bu meyvelerde bağırsak hareketlerinizi düzenleyen, pektin adlı çözünebilir liften de bol bol bulunur. Kiraz ve turuçgiller de şişkinlik yapmayan meyvelerdendir. Ananas şişkinliği alt etmekte çok işe yarar. Ananasta bulunan mucize enzim bromelin, sindirimi kolaylaştırır, gazı azaltır ve midenizi rahatlatır. Taze ananas, konservesinden iyidir, konserve ananasta çok daha az bromelin bulunur. Papayayı da deneyin; içerdiği papain gibi enzimler, özellikle ağır, etki yemekler yemişseniz sindirime iyi gelir.


• Alkolü ve tuzlu yiyecekleri kısın. Bunlar vücutta su tutulmasına neden olarak karnınızı daha da şişirebilir. Bunun nedeni, vücudunuzun, tuz fazlasıyla başa çıkmak için sıvıları alıkoymasıdır. Yemeklere tuz atmaktan kaçının, ama aynı zamanda hazır yemekleri ve işlenmiş besinleri de azaltın. Bunlar genellikle çok fazla tuz içerir. Aldığınız tuz miktarını kontrol edebilmek için yiyeceklerinizi taze besinlerle kendiniz yapmaya çalışın.


• Vücudu su tutmasını önlemek için kereviz, soğan, maydanoz, kahve, çay, patlıcan, sarımsak ve nane gibi doğal diüretik besinlerden bol bol yiyin.


• Balık, yağsız et ya da tofus gibi proteinli besinlerden yeterince almaya bakın. Beslenme uzmanları, proteinin de vücudun su tutmasını önleyebildiğini söylüyor. Ancak baklagillerde çok aşırıya kaçmayın, bunlar sorunu daha da ağırlaştırabilir.


• Günde en az sekiz bardak su için. Düzenli aralıklarla azar azar içmek en iyisidir.


• Öğünlerde yavaşlayın. Aceleyle yemekten vazgeçin, yemeğinizin tadını çıkaraya bakın ve lokmalarınızı iyice çiğneyin. Yemeklerinizi hızla mideye indirirseniz hava yutabilirsiniz ve bu da şişkinlik yapabilir.

 


• Karın egzersizlerini deneyin. Pilates üst karın kastlarını çalıştırmanın harika bir yoludur. Pilates karnını gerçekten sıkılaştırabilir ve doğumdan sonra belinizi forma sokmanın harika bir yoludur.