Mor Yiyeceklerin Gücünü Keşfet Sağlığını Koru

"Etrafınızda 'gökkuşağı renklerindeki yiyeceklerle beslenin' diyen birilerini duyarsanız, bunun iyi bir tavsiye olduğundan emin olun. Çünkü renkli yiyecekler önemli antioksidanlar ve besin maddeleriyle doludur" diyen Dr. Mehmet Öz sağlık ve güç deposu mor yiyeceklerin faydaları hakkında bilgi verdi.

 

Hücreleri Koruyan Antosiyaninler Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Bulunur?

 

Mor yiyecekler, hücreleri korumaya ve vücudunuzu iyileştirmeye yardımcı olan antosiyanın kimyasallar içerir. Araştırmalara göre, antosiyaninler göz ve kalp sağlığını desteklemede, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmada ve daha birçok şeyde aktif rol oynuyor.

 

Gökkuşağının Renkleriyle Beslenin

 

Antosiyaninler çay, bal, şarap, meyve ve sebzeler, kuruyemişler, zeytinyağı, kakao ve tahıllarda bol miktarda bulunur.

 

Maksimum derecede faydalanabilmek için mor meyve ve sebzeleri koyu yeşil, turuncu ve sarı renkteki yiyeceklerle birlikte haftada en az 4-5 kere tüketin.


Mürdüm Eriği ve Kuru Eriği Bol Miktarda Tüketin

 

Mürdüm eriği vücudun demir emilimine yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Ve iyi bir A vitamini, B2 vitamini ve potasyum kaynağıdır. Mürdüm eriği aynı zamanda iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Yapılan bir araştırma, düzenli kuru erik tüketiminin tansiyonu ve kötü kolestrolü (LDL) düşürebileceğini buldu.


Ayrıca, hem mürdüm eriği, hem kuru erik bol miktarda fenol (koruyucu özellikleri olan ve bitkilerde bulunan doğal bileşik) içeriyor.

 

Mor Havuç Güçlü Antioksidanlarla Dolu

 

Mor havuç ilk olarak Orta ve Uzakdoğu’da beyaz, kırmızı, sarı, yeşil ve siyah türleriyle birlikte yetiştirildi. Güçlü antioksidanlar olan antosiyanin ve provitamin A karotenoidler açısından oldukça zengindir. Kilo kontrolü ve glukoz kontrolüne yardımcı olabileceği gibi, bir araştırmaya göre yüksek karotenoid seviyesine sahip olanlar diyabet riskini yarı yarıya düşürüyor.