Hastalıklardan Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bağışıklık sistemimiz mevsimsel değişimler nedeniyle kimi zaman zayıf düşer. Bu da bizi soğuk algınlığı, grip ve diğer kış hastalıklarına karşı daha hassas hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemler almak kışın sağlıklı kalmanın önemli yollarından biridir. Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, kış hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin


Bağışıklık sistemi, bizi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı koruyarak ve onlarla savaşarak önemli bir görev yapmaktadır. Fakat bazen bu savaşta başarısız olmakta ve mikropların hastalıklara yol açmasına olanak vermektedir.

 

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Sigaradan ve Alkolden Uzak Durun

 

Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için ilk adım, sağlıklı yaşam stratejilerinin uygulanmasıdır. Sigara ile diğer tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durmak, sebze, meyve ve kepekli tahılların bol olduğu doymuş yağların ise az kullanıldığı bir beslenme şekli uygulamak, düzenli egzersiz yapmak, uygun kiloda olmak, yeterli süre uyumak (7-9 saat), kan basıncını takip etmek, enfeksiyonlardan korunmak için hijyenik kurallara uymak ve düzenli sağlık kontrollerinden geçmek önemlidir.

 

Unutmayın Vitaminin Azı Karar Fazlası Zarar


Yeterli sebze ve meyve yemiyor, daha çok beyaz ekmek tercih ediyorsanız günlük bir multivitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Selenyum, A,C,E vitaminleri,  bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen vitamin D, B vitaminlerini içeren multivitaminler kullanılabilir.

 

Yüksek dozlarda vitamin kullanımının yaradan çok zarar vereceği unutulmamalıdır. Üzerinde tartışmalar yapılsa da; bol C vitamini tüketiminin gripten koruduğu bilinmektedir. Kış aylarında daha fazla C vitamini tüketmek için limon, portakal, greyfurt gibi turunçgillerle beraber; kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz ve roka da bol tüketilmelidir. Çünkü bu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitamini miktarı portakal, mandalina ve limonda bulunan C vitamini miktarından daha fazladır.

 

D vitamini Eksikliği Olanlarda Kış Hastalıkları Daha Sık Görülüyor

 

Son zamanlarda vitamin D eksikliği olan kişilerde kış hastalıklarının daha çok görüldüğünü gösteren pek çok araştırma yapılmıştır. D vitamini seviyesini yükseltmenin en kolay yolu güneşlenmektir. Bu mümkün olmuyorsa D vitamini takviyesi alınabilir. Bu vitamin en çok balık, süt ve yumurtada bulunmaktadır; ancak günlük ihtiyacı besinlerle karşılamak mümkün değildir.

 

 

Bitkisel Ürünlerin Bağışıklığı Güçlendirmede Olumlu Etkileri Vardır


Raflarda gördüğümüz bitkisel (Herbal) birçok ürün, bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenerek satılmaktadır. Bu maddelerin bağışıklığı artırıcı etkileri kanıtlanmamış olmasına rağmen; bireysel farklılıkların olduğu gerçeğinden hareketle bazılarının olumlu etkileri görülmüştür.

 

 

Yeşil çay, sarımsak, probiyotik yoğurtlar, kefir, içerdiği protein ve yaralı mikroorganizmalar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bunların dışında kış aylarında en sık görülen grip salgınlarından korunmanın diğer bir yolu da aşılanmaktır.

 

 

Özellikle 65 yaş üzeri kişilerin bağışıklık sistemi gençlere göre daha zayıf olduğundan aşılanmaları uygun olacaktır. Aşının yaşlılardaki koruyuculuğunun gençlerdeki kadar yüksek olmadığını da belirtmek gerekir. Bundan dolayı yaşlı insanlar aşı olmalarına rağmen hastalık belirtileri oluşursa mutlaka hekime başvurmalıdırlar.