Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin

 

 

 

Bedenimizin ihtiyaç duyduğu D vitaminini bol bol sağlayan güneş ışınları, gereken önlemleri almayanlar için ciddi bir tehdit haline gelebilir. Beslenme Uzmanı, Diyetisyen Emre Uzun; yeşil çay, domates, soya, brokoli ve üzüm çekirdeğinin güneşin zararlı etkilerine karşı önemli ölçüde koruma sağladığını anlatıyor; hassas ciltler için de mükemmel bir maske tarifi veriyor.

  

 Güneş kalkanı beş besin

 

Gezegenimizdeki hayatın kaynağı olan güneş aynı zamanda mükemmel bir D vitamini deposudur. Bilindiği gibi D vitamini kemik sağlığını geliştirir, bağışıklık sistemini destekleyip güçlendirir, beynin yaşlanmasını önler ve kanserden korur. Saymakla bitmeyecek yararlarına rağmen güneş ışınlarının, özellikle küresel iklim değişikliğiyle hızla artan zararlı etkilerinden korunmak ise daha da acil ve vazgeçilmez hale gelmiş durumda.

 

Yaz Aylarında Su Tüketiminizi Artırın 

 

Güneş altında uzun süre kalmak aşırı sıvı kaybının (dehidratasyon) yanı sıra ve gıda zehirlenmelerine bile yol açabilir. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının zararlı etkileri ise ciltte hasar oluşturmanın yanı sıra cilt kanserlerine yol açacak kadar kuvvetli olabilir. Bu göz korkutan tehditleri bertaraf etmek ve güneşin dost gücünden yararlanmak için su tüketimini artırmanın yanı sıra yeşil çay, domates, soya, brokoli ve üzüm çekirdeğini kullanabilirsiniz. 

 

Peki, bu besinler nasıl ve neden bizi güneşten koruyor?  

 

Antioksidan vitamin ve minerallerle desteklenmiş diyetlerin, güneşin zararlı etkilerini en aza indirmenin garantili bir yolu. Özellikle A, C, E vitaminleri ile çinko ve selenyum minerallerinin güneşten korunmada önemli rol oynar. Yeşil çay, domates, soya, brokoli ve üzüm çekirdeğinin bu rolü hakkıyla yerine getiriyor.

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin 

 

1. Yeşil çay

 

Yeşil çayın sahip olduğu EGCG adındaki doğal bileşik, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruduğu cildin kırışmasının da önüne geçer.

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin 

 

2. Domates

 

Domatese kırmızı rengini veren ve çok önemli bir antioksidan olan likopen de ultraviyole ışınlarının yol açabileceği hasarlara karşı koruyucudur. Bu nedenle özellikle güneş kremlerinde antiaging etkisi oluşturmak için likopen kullanılır.

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin 

 

3. Soya

 

Soyanın içerisindeki antioksidan genistein’in ve anti dejeneratif fonksiyonlara sahip moleküllerin, güneşe bağlı cilt hasarlarını azalttığı ve cildi güçlendirdiği saptanmıştır.

 

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin 

 

4. Brokoli

 

Bolca tüketilen brokoli ve brokoli ekstreleri, ultraviyoleye bağlı cilt hasarlarını önemli derecede azaltır.

 

 

 

Güneşin Zararlı Etkilerini Önleyen 5 Antioksidan Besin 

 

5. Üzüm Çekirdeği

 

Özellikle güneşin yol açtığı lekelenmelere karşı koruyucu olan üzüm çekirdeği ekstresi ayrıca kan şekerinin düzenlenmesi ve kan kolesterolünün düşürülmesinde de etkindir.

 

Bu Maskeyle Güneş Lekelerine Son!  Güneş Lekelerini Önlemek ve Lekeleri Yok Etmeye Yardımcı Maske 

 

Güneş lekelerinin oluşumunu engellemek ve oluşan lekeleri gidermek için antioksidan vitamin ve mineraller bakımından zengin besinlerle doğal maskeler yapılabilir.

 

Eğer her iki malzemeye karşı alerjiniz yoksa soya fasulyesi ve domates ile yapılan güneş lekesi maskesini deneyebilirsiniz.

 

Özellikle Hassas Ciltler İçin Tam Bir Güneş Kalkanı 

 

Leke Giderici Yüz Maskesi Nasıl Hazırlanır?

 

• Bir gün öncesinde ıslatıp beklettiğiniz iki yemek kaşığı soya fasulyesini, 20 dakika boyunca hafif kiremit kırmızısı rengini alana kadar kaynatın.

 

• Soya fasulyesini ılımaya bırakıp bir adet domatesi küçük küçük doğrayın. 

 

• İki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve ılımış olan soya fasulyesi suyunu doğranmış domatesin üzerine ekleyip tümünü püre kıvamına gelene kadar ezin. 

 

• Ortaya çıkan karışımı, cildinizdeki lekeli bölgenin tamamına uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin.

 

Maskeyi yatmadan önce uygulamanızı öneririz. 

 
 
loading...
loading...