Bu Besinler Vücuttaki Ödemi Atıyor

 

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ödemler yaz aylarında artış gösteriyor. Ödemin ayrıca çeşitli hastalıkların habercisi olabildiğini ve ödeme yol açan durumun iyi araştırılması gerektiğini belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ayrıca az hareket etmek, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenme gibi durumlar ödemi tetikliyor. ” açıklamasında bulundu.

 

Neler Ödeme Sebep Olabiliyor?

 

Havaların sıcak olduğu yaz aylarında damarlarda genişlemeye neden olabiliyor. Bu genişlemenin özellikle bacak ve ayaklarda bulunan kanın kalbe dönüşünü yavaşlattığı ve yerçekiminin de etkisi ile o bölgelerde sıklıkla geçici bir ödem durumu oluşturabilir. Kalp, karaciğer, tiroid ve böbrek yetmezliği gibi durumlarda sıkça rastlanan ödem ayrıca bazı ilaçların etkisi ve gebelik dönemiyle de artış gösterebiliyor.

 

Ödem sabah yüzde, akşam ise bacaklarda görülüyor

 

Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit hastalıklarında tüm vücutta ödem gelişebilir. Ancak ödem, yerçekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda fark edilen bir durum olarak dikkat çekiyor. Gece uyku sürecinde ise, yatay pozisyonda duran vücutla bacaklardaki ödem, vücudun diğer kısımlarına ve hatta yüze kadar yayılabiliyor. Sabah uyanınca ödemin daha çok yüz ve ellerde olmasının sebebinin de budur. Günlük koşturmaca içinde ödem akşama doğru ödem sıvısı bacaklara doğru iniyor ve tekrar bu bölgede şişmeler ortaya çıkıyor. 

 

Ödem Kimlerde Daha Sık Görülüyor? 

 

Ödem oluşumunda, yaş ya da cinsiyet farklılığı görülmez. Ancak idiopatik yani belirli bir nedeni olmadan ortaya çıkan hastalık olarak tanımlanan şekli, hemen hemen sadece kadınlarda, özellikle menopoz öncesinde ortaya çıkıyor. Ödem ayrıca az hareket eden, fazla kilolu, diyabetik, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kişilerde de sık görülen bir durumdur. 

 

 

Bu Besinler Vücuttaki Ödemi Atıyor 

 

Ödem attıran besinler

 

Ispanak, lahana, roka, nane, kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, taze fasulye, ananas, kabak, soğan, pırasa, sarımsak, B vitamini ve demir içeren kepekli tahılların ödemin atılmasına yardımcı oluyor. Bu tür besinlerin idrar söktürücü ilaçlar ile etkileşiminin olabileceği akılda bulundurularak aşırı tüketimden kaçınılması gerekiyor. 

 

Bilinçsizce idrar söktürücü kullanılmamalı

 

İdrar söktürücü adı altında satılan birtakım bitkisel ürünlerin kullanımının böbreklere zarar verebilir. Bilinçsizce kullanılan ilaçların ve uygulanan tedavi yöntemlerinin vücuttaki başka organlara zarar verdiği unutulmamalı. Ödem konusunda mutlaka doktora danışılmalı. 

 

Ödem Hangi Rahatsızlıklardan Kaynaklanabilir? 

 

Dokular arası sıvı akışının dengesini bozan durumlar

Kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik

Kılcal damar hasarı

Cilt altı bölgeyi ve damarları etkileyen enfeksiyonlar

Toplardamar tıkanıklığı

Kalp atım hacminin azalması

Protein kaybına yol açan hastalıklar

Aşırı tuz alımı

Bazı ilaçların kullanımı

Alerjik durumlar

 

 

Bu Besinler Vücuttaki Ödemi Atıyor 

 

Ödeme karşı 6 öneri

 

Bilinen belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde, özellikle bacaklarda oluşan ödemin uzaklaştırılması için; 

 

 

• Tuz ve karbonhidrat tüketiminin kısıtlanması,

 

• İstirahat ederken bacakların yukarıda tutulacak şekilde uzatılması,

 

• Uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınılması,

 

• Günlük sıvı tüketiminin 1.5-2 litre civarında sağlanması,

 

• Doktor önerisiyle bacaklara bandaj uygulanması, masaj yapılması,

 

• Gerektiğinde idrar söktürücü ilaç kullanımı yararlı olur.