Sağlıklı Bir Ramazan İçin 4 Öneri

 

 

Uzmanlar; kalp, böbrek yetmezliği ve hipertansiyon sorunu yaşayanların oruç süresince nelere dikkat etmeleri gerektiğini hepimizaileyiz'e anlattı. 

 

Oruç tutanları zorlu bir ramazan bekliyor. Uzmanlar, 17 saat süren oruç nedeniyle kronik rahatsızlığı olan hastaların daha bir dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiyor. Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, "Sağlığımı tehlikeye atmayacak şekilde nasıl oruç tutabilirim?”  sorusunu bizler için yanıtladı.

 

Kalp Yetersizliği Olanlar Oruç Tutabilir mi?

 

Kalp hastalarının oruç tutma durumu, hastalığın derecesine göre değişim göstermektedir. Son 1 yıl içinde kalp krizi hikayesi olmayan, semptomları ilaç tedavisiyle kontrol altında stabil tutulan kalp-damar ve yüksek tansiyon hastaları oruç tutabilirler. Ancak hastanın kalp rahatsızlığının stabil olduğuna, kalp doktoru karar vermelidir. Yine hasta, ramazan boyunca doktorunun önerdiği ilaç kullanımına ve diyet önerilerine sıkı sıkıya uymalıdır.

 

Hem Kalp Hem de Böbrek Yetersizliğine Sahip Hastalar Dikkatli Olmalı

 

Kalp yetersizliği nedeniyle semptomları stabil olmayan, fonksiyonel kapasitesi azalmış, vücudunda ödem bulunan ve çok sayıda ilaç kullanan hastaların oruç tutmaları, kalp sağlığı açısından zararlı olabilir. Özellikle sıvı ve mineral kaybına neden olan diüretik ilaç kullanan hastaların oruç tutmaları çok tehlikelidir. Hem kalp, hem de böbrek yetersizliğine sahip hastaların uzun yaz günlerinde oruç tutmaları halinde hastalıklarının artma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bilmeleri gereklidir.

 

Hipertansiyon Hastaları Ramazanda Nelere Dikkat Etmeli?

 

Hipertansiyona eşlik eden kalp ve böbrek hastalıkları gibi başka hastalıkları olan ve çok sayıda ilaçla tansiyonu kontrol altında tutulabilen hastalar, kesinlikle oruç tutmamaları gerekiyor. Hipertansiyon hastaları ise mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmaları gerekiyor.

 

Kimler Doktor Kontrolünde Oruç Tutmalı?

 

Özellikle uzun yaz günlerine denk gelen oruç aylarında vücuttan su ve tuz kaybına neden olan diüretik ilaçların yerine başka tansiyon ilaçları tercih edilebilir. Tansiyon ilaçlarının kullanımının doktor tarafından düzenlenmesi ve doktor önerisi alınarak 24 saat etkili, günde tek doz alınan ilaçlar kullanılmalıdır. Hipertansif krizlerden korunmak için ise özellikle iftarda, tuzlu ve aşırı yağlı, sindirimi zor besinlerden uzak durulmalıdır.

 

Sağlıklı Bir Ramazan İçin 4 Önemli Tavsiye  

 

    1. İftar ve sahurda gün içinde kaybedilen su miktarının yerine konması çok önemlidir. Bu yüzden iftar ile sahur arasında en az 2 litre su tüketin. Boyalı ve gazlı içeceklerden uzak durmaya çalışın.
    2. İftarda ve sahurda yağlı, kızarmış, yüksek oranda tuz veya şeker içeren yiyeceklerden uzak durun. Bu tarz yiyeceklerin yerine bol miktarda sebze ve protein tüketin. Karbonhidrat kaynağı olarak da esmer pirinç, yulaf, arpa yönünden zengin gıdalar yiyebilirsiniz.
    3. Beyaz ekmek ve pide yerine kepek ekmeğini tercih etmelisiniz. Bu besinlerin kalp hastaları için gerekli olan potasyumdan zengin olduğunu da unutmayın.
    4. Kesinlikle sahuru atlamayın. Sahuru kahvaltı gibi yapın. Peynir, yumurta ve yoğurt vazgeçilmez besinlerinizden olsun.