Chai Tea Latte'nin 7 Bilinmeyen Faydası

Uzmanlar Chai Tea Latte'nin yararlarını saymakla bitiremiyor. Hindistan’ın geleneksel “masala chai” olarak bilinen Chai Tea Latte, aromatik otlar ve baharatlardan oluşuyor. 

 

Tarçın, zencefil, kakule ve biber gibi baharat karışımlarını içeren  çay, günümüzde  hindistan cevizi, süt ve vanilya da eklenerek modern versiyonlarına kavuşturulmuş. İşte, soğuk kış günleri için son derece ideal bir içecek olan Chai'nin  bilinmeyen 7 önemli faydası.  

 

Chai’nin Sağlığa Faydaları


1. Kanser Riskini Azaltır


Kakule, tarçın ve zencefil Chai'nin en temel baharatlarıdır. Bu baharatların içeriğindeki antioksidanlar ve fitokimyasalların (bitkinin bağışıklık sistemi)  kanser önleyici özelliği vardır.

 

Kanser, sağlıklı hücreler içinde büyüyen isyancı hücrelerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda kakule, tarçın ve zencefil bu çıkan isyanı önleyerek, özellikle bağırsak ve mide kanseri riskinin önemli oranda azalmasını sağlar.


 2. Soğuk Algınlığını Önler


Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğundan özellikle havaların soğumaya başladığı bugünlerde soğuk algınlığını önlemek için tercih edebilirsiniz. Chai, soğuk havalarda tüketildiğinde içerdiği baharatların vücuda yaydığı ısıdan faydalanılabilir. 


 3. Adet Sancılarını Hafifletir


Chai’nin içeriğindeki tarçın ve zencefil gibi baharatlar, hormonları dengeleyerek adet sancılarının hafiflemesini sağlar.


 4. Metabolizmayı Hızlandırır


 Metabolizmanızı hızlandırmak için acı, limonlu sıcak sular içmenize gerek yok.


Chai’nin içeriğindeki baharatların metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Chai’nin düzenli tüketimi sindirim sistemini harekete geçirerek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

 


5. Diyabeti Önler


Chai, kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Chai'nin Tip 2 diyabetini önleyici özelliği vardır. Beslenme şekliniz; yetersiz, yoğun kafein, işlenmiş un ve şeker gibi aşırı toksinleri içeriyorsa, Chai bu toksinlerin yarattığı hasarı telafi etmeye ve yol açtığı zararı en aza indirmeye yardımcı olur.


Düzenli olarak günde iki bardak chai içmeniz durumunda bu son derece faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Yalnız unutmayın Chai'nin “sağlıksız gıdalara geçit vermez” gibi bir özelliği yoktur. Bu nedenle sağlıklı beslenme düzeninize ek olarak Chai’yi tüketmeniz çok daha etkili olur.

 

6. Şişkinliği Azaltır

 

Sürekli şişkinlikten şikayetçi misiniz? Chai’de yer alan tüm baharatlar, mide ve bağırsak sindirimindeki bileşenlerin düzenli çalışmasını sağlar. Bu da şişkinliği önler. İçeriğinde yer alan baharatlar, şişkinliği ve gaz üretimini engeller. 


7.  Enerji Artırır

 

Ortak uyarıcılar olan: Enerji içecekleri, alkolsüz içecekler, kahve ve şekerlemeler enerji vermekten çok anlık etkiye sahiptir.

 

Geleneksel Hint baharatlarıyla oluşan Chai, doğal ve sağlıklı uyarıcılar içerdiğinden vücudun enerji üretmesine yardımcı olur.

 

Ne Zaman Tüketlemelisiniz?

 

Sabah saatlerinde, öğleden sonra ya da akşam üzeri -enerji çöküşü yaşadığınız zamanlarda- tüketilmesi faydalıdır.


Chai baharatları son derece güçlü olmasına karşın, yağ, şeker ve çok işlenmiş besinlerin yol açtığı hasarı tamamen geri alamaz. Taze meyve ve sebzeler, yağsız protein, süt, fındık ve tohumları içeren dengeli bir beslenmenin parçası olarak Chai’nin keyfini çıkarabilirsiniz. Düzenli olarak su tüketilmesi de önemlidir. Son olarak, işlenmiş şeker, renklendirici içeren gıdalar, tatlılar tüketmek yerine, bu tedavi gücü yüksek Chai'yi beslenmenizin bir parçası haline getirebilirsiniz.


Chai Tea Latte Nasıl Yapılır?


Malzemeler:


1 kakulenin içindeki minik çekirdeklerin yarısı (çok keskin bir tadı olduğundan, daha az tercih edebilirsiniz)
1 çay kaşığı toz zencefil
çeyrek çay kaşığı karabiber
3 diş karanfil
3-4 çay kaşığı tarçın
2 bardak süt
1 paket vanilya
Yarım çay bardağı  siyah çay

 

Yapılışı:


Tüm malzemeyi 2 dakika kaynatın.
Daha sonra içine 2 bardak süt, 1 paket vanilya, yarım çay bardağı siyah çay (veya 1 poşet çay) ilave edip kaynatmaya devam edin.
Sonra süzüp içebilirsiniz.

 

Tarif: 4 kişiliktir