“İşe Yeni Başlayacağım Fakat Ne Giyeceğimi Bilmiyorum?”

 

 

 Daha işe yeni başlıyor olabilirsiniz ama yine de giyim kuralları hakkında şimdiden fikir sahibi olmanız yararlı olacaktır. İşte, iş gardırobunuzu düzenlerken ihtiyacınız olacak alışveriş önerileri...   

 

 

İş Hayatında Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

Kadınlarla ilgil giyim kuralları aslında pek de öyle kesin değildir. Çalışılan yere bağlıdır çoğunlukla.  Eğer sanatsal bir faaliyetiniz varsa; bir atölyede, bir gazetede, dergide çalışıyorsanız bu kurallar çok daha esnek olabilmekte. Oysa yönetici kadrosundaysanız, avukat veya bürokratsanız, dış ilişkilerde çalışıyorsanız, büyük bir şirkette üst düzey sekreteriyseniz uyulması gereken bazı kuralları söz konusudur.

 

Daha işe yeni başlıyor olabilirsiniz ama yine de bunlar hakkında şimdiden fikir sahibi olmanız yararlı olacaktır. Ve bu kuralların yanı sıra, günümüz koşullarında bütçeyi de düşünmek gerek. Onun için giysilerinizi düşünerek, planlayarak seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

 

 

 

“İşe Yeni Başlayacağım Fakat Ne Giyeceğimi Bilmiyorum?” Diyenlere Öneriler....

 

 

1.       Kural: Alışveriş Yaparken Az Fakat Kaliteli Parçalar Alın

 

En fazla giyeceğiniz parçaya en çok paranızı ayırın. Bu bir tayyör (etek-ceket takım) olacaktır büyük olasılıkla. İyi cins bir yünlü veya flanel; yaz için ise keten tayyör ödediğiniz parayı amorti edecektir. Alışveriş yaparken, kumaşın cinsinin yanı sıra, seçtiğiniz kıyafetlerin dikişine de dikkat edin.

 

 

Düğmeler güzel mi, fermuar doğru dürüst kapanıyor mu, astar iyi cins kumaştan mı? Satın alacağınız kıyafetleri giyip prova etmeden sakın almayın. Bu benim beden numaram, deyip güvenmeyin. Üstünüzde güzel durmayan kıyafet, ne kadar iyi kalite olursa olsun, istediğiniz havaya yansıtamayacağının yanı sıra, içiniz de rahat olmayacaktır. Ayrıca bazen vitrinde görüp bayıldığınız giysi, üstünüze giydiğinizde hiç de güzel durmayabilir.

 

 

 

Sentetik kumaşlara pek tercih etmeyin veya sentetik karışımlardan alın. Hele de sık sık seyahate gidiyorsanız, sentetik karışımlı kumaşlar buruşmayacağından çok işinize yarayacaktır.

 

Tayyörünüzü giyip prova ettiğinizde, kolun ve eteğin uzaması veya kısalması gerekiyorsa, bunu aldığınız mağazanın yapmasını isteyin. Çok becerikli bir terzi değilseniz, sizin yaptığınız değişiklik hemen belli olacak, tayyörünüzün tüm havasını bozacaktır. Bunun için fazladan bir şeyler ödemeniz gerekiyorsa ödeyin. Profesyonelce yapılmış bir iş için ne ödense değer.

 

 

 

Bir değişiklik yapılması gerekiyorsa, bunun etekte olmasını yeğleyin. Ceketleri düzeltmek çok daha zor. Onun için tayyör seçerken ceketin üzerinde çok iyi durmasına özen gösterin, etek uymuyorsa kolaylıkla düzeltilebilir.

 

 

 

 

 

Kıyafetleriniz rahat olmalı, unutmayın ki uzun saatler geçireceksiniz içinde. Kolları rahat, eteği daracık değil, yürümeye ve oturmaya elverişli olmalı.

 

 

 

İş gardrobunuz için bir temel renk seçin ve tüm giysi ve aksesuarlarınızı bu rengin etrafında örün. Siyah, beyaz, lacivert, taba ve bordo temel renkler olarak en kullanışlı olanlardır.

 

Ve temel giysinizi, bir tayyör, bir blazer ceket veya eteğinizi bu renkten seçin. Ondan sonra da gardırobuzunu renklerini, bu temel renge uyum sağlayacak renkte bluzlar, şallarla zenginleştirebilirsiniz.

 

 

 

Diyelim, temel renk olarak siyahı seçtiniz ve siyah bir blazer aldınız. Yazın bu ceketi beyaz, kırmızı ve yeşil renklerle; kışınsa açık gri, bej ve bordoyla kullanabilirsiniz.

 

Renklerinizi seçerken, size yakışan renkleri de göz önünde bulundurun. Siyah saçlı beyaz tenlilere parlak renkler, kumrallaraysa pasteller yakışır. Sarışınlara ise canlı ve pastel renkler iyi gider.

 

 

 

Tayyörünüzü sıkça kullanabilmek için, her tayyöre iki bluz almalısınız. İpekli bir bluz sizi daha şık gösterecektir.  Bluzun biri ince ve daha abiye, diğeri daha kalın kaşmir veya şetland spor bir kazak olabilir. Böylelikle havaya ve duruma göre aynı tayyörü daha uzun süre kullanabileceksiniz.

 

 

 

Tayyörünüz ve ceketiniz olduğuna göre, bir-iki etek de eklediniz mi, temel gardırobunuz tamamlandı demektir. Bundan sonra, bütçenizin el verdiği oranda eklemeler yapabilirsiniz.

 

 

 

İyi kalite, klasik kesimli parçalar sizi hiç olmazsa birkaç yıl idare eder. Bluzlar için aynı şeyi söyleyemeyiz.

 

Bu arada giysilerinizi temizleyiciye çok sık vermeyin. Sık temizlenen giysiler çabuk eskir. Bu nedenle, gerçekten kirlenmiş veya lekelenmişlerse, temizleyicilere verin ve tayyörleri verirken, mutlaka iki parçayı da birlikte temizletin ki, renk farkı olmasın.

 

 

 

 

Aksesuara gelince, kıyafetleriniz istediği kadar zevkli olsun, eğer ayakkabılarınız ve çantanız kalitesizse, tüm şıklığınız bozulacaktır. Bu nedenle rahat, alçak ökçeli, klasik deri ayakkabıları  tercih edin.

 

 

 

Çantaya da özen gösterin ve her gün taşıyacağınız çantanızın iyi kalite deriden olmasına dikkat edin. Unutmayın ki, çantanız veya evrak çantanız her an gözler önünde olacaktır. Ayrıca, iyi kalite bir çanta, eskidikçe güzelleşir.

 

 

 

Takılarca gelince, iş yerinde abartılı takıların zaten yeri yok. Bir sıra ince kolye veya yüzük, küpe dışında.

 

 

 

 
 
loading...
loading...