Tüp Bebek Yöntemine Ne Zaman Başvurulmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel tüp bebek ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

 Kısırlık tedavisinde en önemli faktörlerden biri yaştır ve çiftler vakit geçirmeden tedaviye başlamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki kadınlarda kırklı yaşlarda doğurganlık dramatik bir şekilde düşmektedir.


Tüp bebekte ilk zamanlar laparoskopik aletlerle genel anestezi altında, karın duvarından delikler açarak yumurta toplanır; sperm ile yumurta aynı kaba konur, kendiliğinden döllenmeleri beklenirdi. Daha sonraları teknoloji ilerledikçe vajinal ultrason ile yumurtalar toplanmaya başladı ve ICSI denen spermin yumurtanın içine konulması işlemine geçildi.


Çocuk Sahibi Olamamanın En Sık Görülen Nedenleri


Çocuk sahibi olma duygusu, aile olma duygusu insanların en temel içgüdülerinden biridir. Dünya istatistikleri gösteriyor ki; her yedi çiftten birinin, doktor yardımı olmadan çocukları olamıyor.


• Kadınlarda evlilik yaşının geç olması,


• Kariyer sebebiyle çocuk yapma olayının ertelenmesi,


• İş ve büyükşehir yaşamının stres ve yoğun temposu


bilinen sebepler arasındadır.


Sorunun % 50 sebebi kadında olduğu gibi, %50 sebebi de erkek kaynaklıdır.


Çiftlerin korunmadan düzenli ilişkiye rağmen altı aylık bir denemeden sonra çocukları olmuyorsa mutlaka deneyimli, güvenilir bir merkeze başvurmaları gerekmektedir.


Ne Zaman Tüp Bebek Yöntemine Geçilir?


Günümüzde kısırlığın bütün nedenlerinin çözümü henüz yoktur. Ama bundan 20 yıl öncesine göre inanılmaz gelişmeler, başarılar elde edilmektedir. Çocuğu olmadığı için başvuran her hastaya IVF (tüp bebek) uygulaması yapılacak diye bir şey söz konusu değildir. Hasta öncelikle klasik yöntemle hamile kalabiliyor mu diye araştırılır, maliyeti daha uygun işlemlerle tedaviye devam edilir.


Standart protokolde üç kez aşılama yapılmış ve hamile kalmamış ise IVF (tüp bebek) uygulamasına geçilir. Kısırlık sebebiyle başvuran on hastadan sekizi (%80) klasik yöntemler veya aşılama ile IVF (tüp bebek) işlemine gerek kalmadan hamile kalabilmektedir.

IVF (tüp bebek) merkezi sadece tüp bebek yapılan merkezler değildir, olmamalıdır. (Amaç hastanın gebe kalmasını sağlamak ama bu arada, maddi ve manevi olarak çiftlere yardımcı olmaktır.) Genel olarak tedavi yaklaşımı özellikli bir durumu yoksa önce klasik tedavi yöntemleri, daha sonrasında aşılama (3 kez), en son olarak da IVF (tüp bebek) uygulaması olmalıdır.