Plastik Ürünlerin Yanlış Kullanımı Tüp Bebek Başarısını da Düşürüyor

Son yıllardaki araştırmalar, pek çok plastik ürünün içeriğinde bulunan “Bisfenol-A” maddesinin, üreme hormonlarını olumsuz yönde etkilediğini gözler önüne serdi.

 

Günlük hayatımızda kullandığımız ambalajların, kapların çoğu plastik malzemelerden oluşuyor.

 

Op. Dr. Batu Aydınuraz ve Laboratuvar Şefi Biyolog Doktor Enver Kerem Dirican'ın ortak yaptıkları açıklamada, plastiklerde bulunan Bisfenol-A’nın, özellikle tüp bebek tedavisi gören kadınların kanlarında yüksek oranda bulunması durumunda, yumurta kalitesini düşürerek, tedavi başarısını olumsuz yönde etkilediğini söylüyorlar.

 

“Yumurta Sayısında Azalmaya Yol Açabilir!”


Mutfaklarımızda yaygın bir şekilde kullanılan plastik ürünlerin pek çoğunda karşımıza çıkan “Bisfenol-A”, endokrin sistemi olarak adlandırılan iç salgı sistemini bozucu özelliğe sahiptir.

 

Bisfenol-A, üreme hormonlarının etkisini taklit etmekte ve vücudumuzun doğal hormonlarının yerine geçer. Yapılan araştırmalar, tüp bebek tedavisi gören kadınların kanlarında bu maddenin yüksek çıkması halinde döllenme yüzdelerinin ciddi oranda düştüğünü gösteriyor.


Fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre, Bisfenol-A DNA’yı etkiliyor ve etkilenen genler yavru farelere de aktarılıyor. Ayrıca fare yumurtalıklarını da etkileyerek, üretilen yumurta sayısının azalmasına yol açan Bisfenol-A, insanlar üzerinde benzer etkilere sahip. Bisfenol-A, tıpkı farelerde olduğu gibi, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda yumurta sayısında azalmaya yol açıyor.


Isıtılan Plastik Kaplar Yumurta Kalitenizi Düşürebilir


Plastik ürünlerde bulunan Bisfenol-A’nın, kadınların yumurta sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için plastik kapların bilinçli kullanımı büyük önem taşıyor.


Çocuk isteyen anne adaylarının, özellikle tüp bebek tedavisi gören kadınların, alabileceği önlemler şöyle sıralanabilir:


• Yiyecek-içecek saklamak amacıyla kullanılan kaplarda plastik malzemeler yerine cam ürünler tercih edilmeli.


• Özellikle gıda saklanan plastik kaplar ısıtılmamalı.


• Sıcak gıdalar plastik kaplara yerleştirilmemeli.


• Isıtılan plastik ürünlerdeki Bisfenol-A’nın gıdaya geçişi artığından, bu tür plastik ürünler mikrodalga fırınlarda, ısıtmak ve pişirmek amaçlarıyla kesinlikle kullanılmamalıdır.


Tüp bebek tedavisinde başarı için çiftler bilinçlendirilmeli.


Özellikle tüp bebek tedavisine hazırlanan anne adaylarının çevresel kirleticilerden, özellikle endokrin sistemi bozan ürünlerden uzak durmak ve genleri olumsuz etkileyen faktörlere karşı hazırlıklı olmak gerekiyor.

 

Tedavi öncesinde ve sırasında alınan bir dizi önlemle başarı şansının en üst düzeyde kalması sağlanabilmekte, sağlıklı embriyoların gelişimine destek olunabiliyor. Bu aşamada, tecrübeli hekim ve embriyologlardan oluşan uzman ekiplerin hastayı doğru şekilde yönlendirmesi büyük önem taşıyor.