Kısırlıkla İlgili Merak Edilen 10 Soru

Kısırlıkla İlgili Merak Edilen 10 Soru

İşte, günümüzde her yedi çiftten birinin sorunu olan kısırlık hakkında en çok merak edilen 10 soru ve cevabı…

1-Kısırlık nedir?


Bir yıl boyunca süren sorunsuz, düzenli bir cinsel hayata ve çocuk isteğine rağmen gebelik oluşmuyorsa buna kısırlık denir.

 

2-Kısırlık oranı nedir?


Toplumdaki her yedi çiften biri kısırlık sorunuyla karşı karşıyadır.

 

3. Kısırlık tanısında hangi testler kullanılır?


Kısırlık tanısında kadın ve erkek birlikte değerlendirilmeli. Kadında hormon testi ve ultrason, erkekte ise sperm testi ilk aşamada uygulanması gereken testlerdir.

 

4-Kısırlık sebepleri nelerdir?


Kadında tüplerin tıkalı ya da hasarlı olması, hormonal bozukluklar, yumurta zorluğu, rahimdeki yapısal problemler; erkekte ise sperm kalitesini yani sayı, hareket ve şeklini bozan her türlü faktör kısırlık sebebidir.

 

5-Kısırlık tedavisi anne adayında kalıcı bir yan etki bırakır mı?


En çok şüphe edilen şey yumurtalık kanseri ve erken menopozdur. Ancak bu şüphenin doğru olmadığı kanıtlanmıştır.

 

6-Hiç spermi olmayan bir erkek baba olabilir mi?


Normal sperm testinde sperm hücresi görünmeyen birinin şayet testislerinden alınan parçalarda sperm hücresi varsa çocuk sahibi olabilir. Bu çiftlerde önce erkek ameliyat edilir ve hücre bulunursa dondurularak saklanır; ancak ondan sonra kadının tedavisi başlar. Aksi halde kadına yapılan tedavinin çöpe atılması kaçınılmazdır.

 

7-Çoğul gebelik kötü müdür? Nasıl önlenir?


Evet, hiçbir hasta üçüz bebeği olsun diye tedaviye gelmez. Çoğul gebelikler hem anne hem de çocuklar açısından risklidir. Bunun için kısırlık tedavilerinde esas amaç sağlıklı ve tek bebektir. Anne adayına verilen döllenmiş yumurta sayısını sınırlayarak çoğul gebelikler engellenebilir. Artan embriyolar dondurularak anne adayına ek şans verilebilir.

 

8-One stop klinik kavramı nedir?


Kısırlık tanı ve tedavisinde amaç çifte mümkün olan en kısa zamanda ve tek çatı altında hizmet vermektir. Tüp bebek merkezlerinde, hastaya bir seferde tüm tetkikler yapılıp 1 saat içinde kısırlık sebebi ve tedavisi hakkında tam bilgi verilebiliniyor. Bu tarz yaklaşım çiftin kafasındaki sorulara bir seferde cevap verilmesini sağlar.

 

9-Stres kısırlıkta ne derece önemlidir?


Stres kısırlıkta hem sebep hem de sonuçtur ve tedavisin başarısında çok önemli bir rol oynar. Amaç mümkün olduğunca çifti stresten uzak tutmak, tedaviyi keyifli hale getirmeye çalışmak olmalı.

 

10-Türkiye’deki merkezler ile Avrupa’daki merkezler arasında fark var mı?


Hayır. Ne ekip ne de kullanılan cihaz kalitesi açısından hiçbir fark yok. Hatta Avrupa’dan daha da başarılı merkezler mevcut.