4. Aydan Sonra Yapılan Egzersiz Kilo Almayı Önlüyor

Her anne doğum sonrası kilolarını hemen verip bir an önce eskisi kadar genç ve çekici olmak ister ama bunu yeniden kazanması, baştan önlemlerini almamış ise elbette kolay olmayacaktır. Anne adayının hamile kalmadan önce alacağı ve sonrasında dikkat edeceği birkaç önlem ile düzgün bir karına sahip olmak hayal değil. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Aytekin hamilelikte karın sarmalarına karşı bakın hangi önerilerde bulundu.

 

Kaslar Deforme Oldukça Cilt Esnekliğini Kaybeder

 

Karnın sarkma ihtimali, her anne adayının hamilelik döneminde yaşadığı en önemli sıkıntılardan biridir. Bir yandan güzel bir mutluluk yaşayacak olan anne adayı, bir yandan da vücudunun eski formunu kaybedeceğini düşünerek mutsuz olur. Karın sarkmasında genetik faktörlerin etkisi olduğu biliniyor ancak sarkmanın yaşanması kader değil.

 

Hamilelik Sonrası Karın Sarkmaları Nasıl Önlenebilir?

 

Karın bölgesi, kafatası ve göğüs gibi kemikle değil, kas dokusu ile çevrelenmiş olduğundan, karın boşluğunuzun esnemeyebilmesine olanak verir. Hamilelik sırasında büyüyen rahim ile karın içi basıncı artır. Normal sınırlarda, karın içi basıncı arttıkça karın kasları gevşeyip, basıncı azaltmaya çalışır. Karın içi basıncının aşırı arıttığı durumlarda, karın kasları baskı altında kalır ve bu basıncın daha da yükselmesini engellemek için genişleyip deforme olur. Kaslar deforme oldukça, cilt esnekliğini kaybeder ve çatlaklar oluşur.

 

 

İleri Yaş ve Çoğul Gebelik Deformasyon Olasılığını Artıran Etkenler


Yaşın ilerlemesi, dokuların esnekliğinin azalması açısından kaçınılmaz bir durumdur. Günümüzde ileri yaş hamilelikleri ve çoğul gebelikler artmıştır. Çoğul gebelik ile dünyaya gelecek bebek sayısını artması, hamilelikte oluşan deformasyonun daha fazla olmasını sağlayabilmektedir.


Hamilelikte Karın Sarkmalarına ve Çatlaklara Karşı Gebelik Süresince Bunlara Dikkat


1) Kilo Kontrolünüzü Sağlayın

 

Öncelikle hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya gayret etmelisiniz. Eğer normal kiloya sahipseniz hamileliğiniz süresince 11.5-16 kg. arasında kilo alabilirsiniz.

 

2) Beslenmenize ve sıvı tüketmenize dikkat edin

 

dinHamileliğiniz sırasınca yeterli sıvı almanız, cildinizin nemlenmesini artırır. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler sürerek cildinize masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracağından, çatlak ve sarkmalarınıza karşı önlemenizi almış olursunuz.

 

Hamilelik döneminde yapacağınız egzersizler, uygun sınırlar içinde kilo almanızı sağlamasının yanı sıra, dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunarak karın cildinizin ve kaslarınızın kanlanmasını artırır. Yaptığınız düzenli egzersizler, doğum sonrasında da hızla toparlanmanızı ve kendinize gelmenizi sağlar.


3) 4. Aydan Sonra Egzersiz Yapın

 

Aldığınız kiloları daha kolay vermenize katkıda bulunur. Doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamileliğiniz sırasındaki egzersizlerinize 4. ayınızdan itibaren başlayabilirsiniz. Doğumunuzu sezaryenle gerçekleştirirseniz, karın hareketlerinize 2 haftadan önce başlamamalısınız.