Kış Hamileleri Nasıl Beslenmeli?

Kış Hamileleri Nasıl Beslenmeli?

Kış gebeleri, besinsel anlamda en şanslı gebelerdir. Çünkü kış, sebze ve meyveleri, annenin sağlığı, iyi beslenmesi ve gelişmekte olan bebeği için bol mineral ve vitamine sahiptir. Sağlıklı bir gebelik yaşayabilmek için anne adayının öncelikle beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.


Mevsimde yetişen sebze ve meyveler ihtiyacı bol bol karşılar. Anne adaylarının, besin depoları dolu olarak gebeliğe başlamaları gerekir. Gebelik süresince ise anne adayının sadece günlük yaşamını sürdürecek yeterli besin ve enerji alması kafidir. İlk aylarda kilo almamak korkulacak bir durum değildir. Bulantı, kusma ve iştahsızlık, kilo alımını ilk aylarda engelleyebilir; ancak tüm gebelik boyunca ortamla 1-12 kg almak normal olanıdır.

 

Bebeğinizin Zeka Gelişimi İçin Doğru Beslenin


Anne adayının günlük protein ihtiyacı 20 gr.’dır. 15-20 mgr demiri, 500 mgr kalsiyum alması gerekir. Proteinler, bitkisel ve hayvansal olarak iki türdedir. Ve her iki protein grubunu da tüketilmelidir. Hayvansal protein kaynakları et, süt, peynir, yoğurt ve yumurta; bitkisel protein kaynakları ise fasulye, nohut, mercimek, barbunya gibi kuru baklagillerdir. Çünkü bebeğin zekâ gelişimi üzerinde olumlu etkisi olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerine sahiptir.


Mevsimlerle beslenme arasında büyük bir bağlantı vardır. İnsan sağlığı ve hastalıkları, hava şartlarına, vücuda giren yiyecek ve içeceklere, kişinin yaşadığı ortama, hareketlilik durumuna, fiziksel etkenlere, psikolojik durumuna, bazı dış etkenlere ve kişinin alışkanlıklarına bağlıdır. Kış sebze ve meyveleri gebeler için çok gerekli vitamin ve mineralleri içermektedir.

 

Vitamin ve Mineraller Açısından Zengin Yiyeceklerle Beslenin


Gebelerde demir eksikliği; halsizlik, yorgunluk, uykuya meyil, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetlere neden olur. Demir eksiliğinde bebek gelişm bozukluğu, erken doğum, düşük ve ölü doğum yapma riski de vardır. Gebeler yiyeceklerden her türlü mineral ve vitaminleri alsalar da kalsiyum ve demir hariçten ilaç olarak da verilmelidir.


C vitaminden zengin sebze ve meyveler, bağırsaktan demir emilimini hızlandırır. Süt, demir emilimini azalttığı için demir ilaçlarını üstle almamak gerekir.


Kış sebzeleri: Karnabahar, brokoli, lahana, ıspanak, pırasa, kereviz, maydanoz, dereotu, kabak, turp, patates, patlıcan, havuç.

 

Kış meyveleri: Portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, elmadır.

Fast food ürünler, bebek için zehirli birtakım maddeler içerdiğinden zararlıdır. Evde yapılan kızartmalar daha az ısıda yapıldığından zararlı değildir. Her zaman, katkısız, mevsiminde yetişen gıdalar tercihimiz olmalıdır.

 

Op. Dr. Yurdanur Erkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı