Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Günlük yaşamınızda yaptığınız birçok tercih, bebeğinizi etkilemektedir.

 

Egzersiz, istirahat ve çalışma gibi yaptığınız ya da içki tüketimi, sigara ve ilaç kullanımı gibi yapmadığımız birçok şey için aynı durum söz konusudur.

 

Bazı kadınlar, gebelik sırasında yaşam tarzlarını değiştirme ihtiyacı duyabilirler. Bu değişim kolay olmayabilir. Fakat doktorunuz ve sağlıklı bakım ekibiniz, bilgi vererek size destek olabilirler. Daha iyisi, başta eşiniz olmak üzere aileniz ve arkadaşlarınız size yardımcı olmasıdır.

 

Hep beraber sizin ve bebeğinizin karlı çıkabileceği sağlıklı bir yaşam tarzı kurabilirsiniz.


Gebelik sırasında, bebeğinizin yeterli düzeyde besin aldığından emin olacak şekilde dengeli ve sağlıklı bir beslenme çok önemlidir. İyi bir beslenmenin düzenli egzersizle kombine edilmesi, formda kalmanın en iyi yoludur.


Gebelikte En Yararlı Besinler


Kalsiyum, protein: Süt, yoğurt, peynir , sardalye ve diğer balık türleri


Bebeğinizin gebeliğin 8. Haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için önemlidir. Gebelikte, normalde gerek duyduğunuz miktarın iki kadı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu yemelisiniz.

 

C vitamini, lif, folik asit: Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler


C vitamini plasenta için yararlıdır. Vücudunuzun hastalık etkenlerine karşı direncini artırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitaminin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

 

Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Her gün bolca yiyebilirsiniz. Kepekli besinler de lif içerir ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir.

 

Protein, demir: Yağsız kırmızı et, Tavuk eti


Nasıl ki siz kaslarınızın gelişimi ve tamiri için proteine ihtiyaç duyuyorsanız aynı şekilde bebeğiniz de proteine ihtiyaç duyar. Gebelikte protein alımı gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Ekstra protein ihtiyacına ek olara daha fazla kan yapmak için ihtiyaç duyduğunuz protein de düşünülürse günde 60 gr. Protein almanız gerektiği söylenebilir.


Balık, et, kuru baklagiller ve üstten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ancak hayvansal besinler yağ açısından zengin olduğu için aşırı alınmamalı, etin yağsız tarafı yenmelidir.


Demir: Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksijenin taşınabilmesi için fazladan demir gerekir. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yemiyorsanız, demirin emilimini artırmak için aldığınız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir.


Protein, folik asit: Kepekli ekmek


Folik asit: Folik asit, gebelikten önce ve gebeliğin erken döneminde alındığı zaman sinirsel tüp bozukluklarının oluşmasını engelleyecektir.


Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden çok fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz. Kepekli ekmek.