Hamilelikte Mide Sorunu Yaşayanlara Altın Öneriler

Gebelik hormonlarının etkisi ile bulantı, midede dolgunluk, yanma, bazı gıdalardan uzaklaşma, karında şişkinlik ve gaz hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Bu şikayetler kimi zaman günlük hayatı etkileyecek ve yaşam kalitesini bozacak düzeylerde olabilir. İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Duygu İbrişim anne adaylarına bakın hangi önerilerde bulunuyor. 

 

Gebeliktekİ Duygusal İniş Çıkışlar Mide Sorununu Tetikliyor

 

Kadınların büyük kısmı bu dönemde daha duygusal, daha hassas olurlar ve sıkıntılar karşısında daha kolay umutsuzluğa kapılabilirler. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir ve bu da bir kısır döngünün başlangıcı olabilir. Gebeliğin ilk üç-dört ayında daha sık yaşanabilen bu sorunlar, çocuğunlukla hafif ve orta düzeydedir. Yaşam biçimi ve beslenme ile ilgili bazı düzenlemelerle tahammül edilebilirler.

 

Kimi Zaman İlaç ve Serum Desteği Gerekebilir

 

Ancak zaman zaman anne adaylarının şikayetleri çok şiddetli olabilmektedir. Aşırı bulantı ve kusma ile birlikte annenin ve bebeğin beslenmesini tehdit edecek bir tablo olan hiperemesis gravidarum’un (gebelikte şiddetli bulantı ve kusma) oluşması söz konusudur. Bu durumda yakın tıbbi takip ve gerekirse hastanede yatırılarak ilaç ve serum desteği gerekebilir.

 

Hamilelik Döneminde Mide Sorunlarını Daha Az Yaşamak İçin Ne Yapmalı?

 

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren düzenli bir yaşam uygulamaya çalışın.

Yeterince uyuyun.

 

Alkol, sigara ve ilaçlardan uzak durun.

 

Düzenli ve sağlıklı beslenin.

 

Özellikle kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın.

 

Sık sık ve az miktararda yemek yiyin.

 

Öğünlerde beyaz ekmek, yağsız makarna, haşlanmış patates gibi ilaveler midenizi rahatlatır.

 

Susuz kalmamaya dikkat edin. Böylece bağırsaklarınız daha düzenli çalışır.

 

 

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

 

Bazı gıdaları diyetinizden çıkarabilirsiniz. Yağlı, baharatlı, gaz yapıcı yiyecekler ile keskin konular rahatsız edici olabilir. Bazen kendi pişirdiğiniz yemeği yemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda ya o yemeği bir gün sonra tüketin ya da güvendiğiniz biri siz mutfakta yokken pişirsin. Anneler bu konularda harikadır.

 

Akşam Yemeğini Erken Yemeyi Deneyebilirsiniz

 

Gebeliğin son aylarında belirginleşen reflü tipi yakınmalarda, akşam yemeğinin erken saatte yenilmesi ve yatak başının yükseltilmesi yararlı olur. Doktorunuz önerirse gebelikte kullanılabilen bazı ilaçları alabilirsiniz.

 

Sevdiklerinizin Desteği Size Güç Verecektir

 

Doktorunuzun bilgisi dahilinde yürüyüş ve yüzme gibi düzenli egzersizler yapabilirsiniz. Spor endişe ve gerginliği de azaltır. Eşiniz ve ailenizle daha çok vakit geçirmeye çalışın, onların desteği size güç verir.

 
 
loading...
loading...