"Hamileler Damacana Suyunu Kullanmasın!"

Damacanalarda bulunan Bisfenol A maddesinin, hamileleri ve karınlarındaki bebeği tehdit ettiğini belirten Gıda Mühendisi Nevcihan Gürsoy, anne adaylarına suyu cam kaplarda muhafaza etmelerini önerdi.

 

Plastik Malzemeler Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor

 

Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevcihan Gürsoy, yaz aylarında sıcaklığın artışıyla birlikte plastik kaplarda depolanan su tüketimindeki artışın ve günlük hayatta kullanılan plastik malzemelerin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebildiğini vurguladı.

 

Özellikle çok kullanışlı plastik malzemelerin yapımında kullanılan bazı kimyasalların gıda maddelerine geçişinin, farkında olunmasa da sağlığı tehdit ettiğini dile getiren Gürsoy, ''Bunların en önemlilerinden biri Bisfenol A'dır. 'Bisfenol A', işlevsel iki fenol grubu bulunduran, organik bileşiklerde çözünen fakat suda az çözünen bir maddedir. Çoğunlukla polikarbon gibi bazı plastiklerin, şekillendirildikten sonra sertleşen plastik ham maddeli ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Yılda yaklaşık 3 milyar kilogram üretilmekte, tıbbi malzemeden çocuk biberonuna, diş dolgusundan yiyecek içecek kabına kadar birçok alanda kullanılmaktadır'' dedi.

 

 

2011 yılında ABD'de yapılan bir çalışmada hamile kadınların yüzde 96'sında 'Bisfenol A' maddesine rastlandığını bildiren Gürsoy, şunları aktardı:

 

''Hamile anneler, bebekleri ile sağlık yönünden risk altında. 'Bisfenol A'nın insan sağlığı üzerindeki etkileri hala tartışılsa da biberonlarda yasaklanmış olması, bunun bir sağlık tehdidi olduğunun göstergesidir. Bununla birlikte endokrin bozucu etkisi dolayısıyla kansere neden olabileceği, bağışıklık sistemini bozucu etki gösterdiği, tümör oluşumları, tiroid fonksiyonlarında bozukluk, hamile bayanlarda sinirsel ve fiziksel sorunlara neden olma gibi çeşitli yan etkileri olduğu bildirilmektedir.''


AA