Hamile Kalmayı Düşündüğünüzde...

Hamilelik büyük bir olaydır. Eğer onun için bir plan yaparsanız, sizin ve bebeğinizin sağlığına büyük faydalar getirecek kararlar alabilirsiniz. Gebelik öncesi iyi bir sağlık, gebeliğin ve doğumun getirdiği büyük streslerin üstesinden gelmenizde size yardımcı olabilir. Aynı zamanda gebelik boyunca ne size, ne de bebeğinize zararlı olabilecek şeylerin olmaması sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Gebelik öncesi iyi bir sağlık bakımının yapılması, bütün gebeliğiniz boyunca size yardım edecektir. Herhangi bir riskin olup olmadığını bulma şansı verecek, tıbbî problemler varsa tedavi olma olanağı kazandıracaktır.

 

Birçok kadın gebe kaldığını birkaç hafta geçmeden bilmemektedir. Bu ilk haftalar, fetüs için en kritik dönemlerdir. Zira organların oluştuğu dönemdir. Sigara, alkol ve bazı ilaçların kullanılması normal gelişmeyi engelleyebileceği gibi, sağlıklı alışkanlıkların da gelişmeyi iyi yönde etkileyeceği açıktır. Gebelik öncesi bakım, sağlıklı bir gebelik planlaması için sizi yönlendirebilir.


Gebelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler


Sizin ya da eşinizin ailesinde kalıtsal bir hastalık var mı?

 

Ailenizde veya yakın akrabalar arasında kalıtsal bir hastalık varsa bunun bebeğinize geçme riski vardır. Bu nedene gebe kalmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

 

Doğum kontrol hapı kullandınız mı? Halen kullanıyor musunuz?

 

Gebe kalmadan uzunca bir süre önce doğum kontrol haplarını bırakmak en doğrusudur. Böylelikle vücudunuzun doğal adet düzeni geri gelecektir.


İşiniz gebeliğiniz açısından herhangi bir risk taşıyor mu?

 

Sizin ya da eşinizin işi radyasyon, kimyasal maddeler, kurşun ya da anestetik maddeler ile ilgiliyse bu, gebe kalma şansınızı etkileyebilir ya da bebeğinizi riske sokabilir. Gebe kalmadan önce daha güvenli bir işe geçmeli yada işyerinizde risklerden kaçınabileceğiniz bir konuma atanmanızı istemelisiniz.


Kızamıkçık aşısı oldunuz mu?

 

Kızamıkçık hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle, gebeliğe karar verdiğinizde doktorunuzua başvurarak bu hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı bir kan testi ile öğrenmelisiniz. Kızamıkçığa karşı bağışıklığınız yoksa doktorunuz aşınızı yapacaktır. Kan testini, tasarladığınız gebelikten en az üç ay önce yaptırmalısınız.

 

Sağlıklı besleniyor musunuz?

 

Dengeli bir beslenme düzeniniz varsa hem gebe kalma hem de sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığınız yüksek demektir.


Kilonuz ne durumda?

 

Gebe kalmanızın en az altı ay öncesinden başlayarak kilonuzun boyunuzla orantılı bir düzeyde kalmasını sağlamalısınız. Bu kilonun altında ya da üstündeyseniz doğru kilonuza ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmalısınız.


İçki ya da sigara kullanıyor musunuz?

 

Gebeliği tasarladığınız andan başlayarak sigara içmeyi ve alkol almayı bırakmanız greekir. Sigara ve alkol hem kadının hem de erkeğin çocuk yapabilme yeteneğini azaltır.


Sporla aranız nasıl?

 

Formda kalabilmek için günde en az yirmi dakika yürüyüş ya da yüzme gibi bir egzersiz yapmalısınız.