Çikolata Kisti Olanlar Gebe Kalabilir mi? 

 

 

Çikolata Kisti (Endometriozis) nedir? Nasıl anlaşılır? Sebepleri nelerdir? Kısırlığa neden olur mu? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Banu Kumbak Aygün’e konuyla ilgili merak edilen soruları yönelttik. İşte, uzmanından çikolata kistine dair merak edilen birçok önemli sorunun yanıtları.  

 

Çikolata kisti her kadında görülür mü? Anneden kızına geçer mi? 

 

Çikolata Kisti hastalığının her 10 kadından birinde görülebildiğini belirtmektedir. En çok sebep olduğu şikayet şiddetli adet sancısı ve kısırlıktır. Bu hastalığın nedeni hala net olarak ortaya konulamamıştır. Bazı bilgiler daha anne rahminde iken maruz kalınan bazı maddelerin bu hastalığa zemin hazırladığını ileri sürerken, bazı bilgiler genetik geçişi olabileceğini de iddia etmiştir. Fakat anneden kızına geçme gibi bir kalıtsallık söz konusu değildir.

 

Çikolata kisti neden olur?

 

Yine bazı bilgiler bağışıklık sistemindeki bozuklukların bu hastalığa neden olabileceğini de ifade etmektedir. Dolayısıyla Çikolata Kisti hastalığı nasıl oluştuğu konusunda gizemini korumaktadır.

 

 

Çikolata Kisti Olanlar Gebe Kalabilir mi?

 

Hastalığın tanısı nasıl konur? Hangi durumlarda çikolata kistinden şüphelenilmeli? 

 

Çikolata kisti hastalığında çok değişik bulgular ve şikayetler olabilir. Hiçbir şikayeti olmayan bir kadının normal jinekolojik muayenesi esnasında çikolata kisti saptanabildiği gibi adetleri çok sancılı olan bir kadında hafif endometriozis olabilir. Bu hastalıkta adet sancısı ya da ilişki esnasındaki ağrı hastalığın şiddeti ile ilişkili olmayabilir. Ama adetleri sancılı olan ve bu nedenle işe gidemeyen bir kadında bu hastalıktan şüphelenmek ve bu yönde değerlendirme yapmak doğru olacaktır.

 

 

 

Çikolata Kisti Olanlar Gebe Kalabilir mi?

 

Cinsel ilişkide ağrı çikolata kistinin habercisi mi? Kısırlık yapar mı? 

 

Yine ilişkide bulunurken çok ağrısı olan ve bu nedenle cinsel yaşantısında sıkıntı yaşayan bir kadında da endometriozis olabilir. Bir başka önemli şikayet gebe kalmada zorluk olabilir. Sperm problemi olmayan bir çift gebe kalamıyorsa kadında endometriozis olma olasılığı %40’a kadar çıkmaktadır. Kadın infertilitesinin önemli bir sebebi endometriozisdir.

 

 

Çikolata Kisti Olanlar Gebe Kalabilir mi?

 

Çikola kisti olanlar hamile kalabilir mi? 

 

Çikolata Kisti hastalığına sahip kadınların en çok merak ettikleri soru ise gebe kalıp kalamayacaklarıdır. Endometriozis hastalığı olan kadınların yumurtalık kapasitesi zayıf olabilir, yumurtalıklarda çikolata kistleri olabilir, yine tüplerde tıkanıklıklar olabilir ve endometriozis olan kadınlarda ilişkide zorlanma olabilir ve bu nedenle cinsel yaşantıda düzensizlik ve ilişkide bulunamama olabilir.

 

Ameliyat sonrası tüm bebek tedavasi yapılabilir mi? 

 

Genellikle çikolata kisti olan veya tüplerinde problem olan kadınlarda ameliyat gerekebilir ve ameliyat sonrası tüp bebek tedavisine geçmek ve gebeliğe giden süreci kısaltmak doğru olacaktır. Öte yandan yumurtalıklarda çikolata kistleri tekrar oluşabilir ve her seferinde ameliyat yapmak yumurtalıkların erken zayıflamasına ve hatta zaman zaman erken menopoza yol açabilir.

 

 

Çikolata Kisti Olanlar Gebe Kalabilir mi? 

 

Ameliyat Gerekli midir?

 

Bu nedenle ameliyata karar verirken yumurtalık kapasitesini iyi değerlendirmekte fayda vardır. Tabii kadının yaşı da ameliyat kararında etkilidir. Bir başka faktör de çikolata kistinin boyutudur. Genellikle 5 cm ve üstü çikolata kistlerinde ameliyat gerekebiliyor fakat yine yumurtalık kapasitesi ve kadın yaşı en önemli karar verdirici faktörlerdir.

 

 
 
loading...
loading...