Hamilelikte Ortaya Çıkan Varisler Kalıcı mıdır?

Gebelikte varisler en sık bacaklarda oluşur. Anne adaylarının yaklaşık yüzde 15′inde gebelik döneminde varis ortaya çıkar. Ancak ileri durumlarda genital bölgenin dıştan görünen kısmında da oluşabilir. Bunlar gebelerde sıkça görülür.  Ameliyata kadar uzanan ağrılı bir sürece neden olan varis, hamilelik döneminde daha fazla görülüyor. Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Süheyla Keser hamilelik döneminde varisten korunmanın yollarını anlattı.

 

Hamilelik Varisi Kalıcı Olabilir


Hamilelik sürecinde kadın vücudu sürekli şekil değiştiriyor. Bu değişikliklerin bazıları geçici, bazıları kalıcı oluyor. Kalıcı değişikliklerin başını da varis çekiyor. 

 

Bacaklarda daha fazla meydana gelen varis, görsel ve psikolojik açıdan rahatsızlık veriyor. Gebelik sayısı arttıkça varis ortaya çıkma olasılığı ve varislerin şiddeti de artar. Gebelikten sonra varisler genellikle birkaç haftada kaybolur. Ancak özellikle çok doğum yapanlarda ve ailevi eğilimi olanlarda varisler doğumdan sonra kaybolmayabilir.

 

Varis Nasıl Oluşur?


Varis, toplardamarların genişleyerek cilt üzerinde belirgin hale gelmesidir. Mavi veya mor rengindeki bu damarlar, sıklıkla bacaklarda görülür. Bazen genital bölgede de gözlenebilir. Çok az veya hiç bir şikâyete neden olmayabilirler. Bazen de bacakta ağırlık veya yorgunluk hissine yol açabilirler. Variköz venlerin yoğun olduğu bölgelerde kaşınma ve yanma hissi olabilir. Şikayetler özellikle günün sonuna doğru şiddetlenir.


Neden Hamilelik Döneminde Varis Artar?


Rahim büyüdükçe vücudun sağ tarafında bulunan ana toplardamara bası yapar ve damar içindeki basıncın alt taraftaki toplardamarlara yansımasına sebep olur. Hamilelikte vücuttaki kan hacmi artar ve dolaşımdaki bu kanın toplardamarlarda göllenmesi artar. Ayrıca hamilelik boyunca progesteron hormonu seviyesi yükselir. Buna bağlı olarak damarlar genişler, damarda göllenme artar.

 

Ailevi eğilimi olan, birden fazla doğum yapan kadınlarda doğumdan sonra varisler kaybolmayabiliyor. Kaybolmayan varisler için, uzman bir hekime başvurup köpük, skleroterapi, lazer, operasyon gibi yöntemlerle varislerden kurtulmak mümkün.

 


Varisten Korunmak ve Kurtulmak İçin Hangi Önmeleri Alabilirsiniz?


1. Egzersiz ve yürüyüş, kasların kasılmasına bacaktaki kan dolaşımının hızlanmasına neden olur.


2. Uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterilmeli.


3. Fazla kilodan korunmalı.


4. Bacak bacak üstüne atmamalı, uzun süre bacakları sarkıtılarak oturmaktan kaçınmalı.


5. Sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki azaltır, dolayısıyla bacak damarlarındaki basınç azalmış olur.


6. Basınçlı çorap: Kanın kalbe rahat dönmesini sağlar ve kanın bacaklarda göllenmesini engeller.

 
 
loading...
loading...