Hamilelikte Kilo Kontrolü Mümkün mü?

Uzmanlar hamilelikte aşırı kilo alımının, hem bebek hem de anne adayı açısından olumsuz sonuçlar doğurabildiğini, bu nedenle anne adayının gebeliği süresince yaklaşık 12 kilo almasının normal olduğunu söylüyor.

 

Gebelikte aşırı sigara ve alkol kullanmanın son derece sakıncalı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Niyazi Dava, anne adaylarının gebelik döneminde aşırı kilo almamaları için nasıl beslenmeleri gerektiğini anlattı. 

 

Günlük Kalori Miktarı 2500’ü Geçmemeli


Bebeğin gelişimi annenin gebelik öncesi ve gebelik sırasında beslenmesi ile yakından ilgilidir. Yetersiz beslenmenin anne ve bebek için zararlı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Anne adayının gebelikte alması gereken günlük kalori miktarı ortalama 2500’tür.

 

Kalorinin Büyük Kısmı Proteinlerden Oluşmalıdır


Gebelikte alınması gereken günlük kalori miktarı ortalama 2500 kaloridir. Bunun büyük kısmı proteinlerden sağlanmalıdır. Karbonhidrat ve yağ alımında dikkatli olmak gerekir. Bu tür gıdaların, yüksek kalori nedeniyle aşırı kilo artışına sebep olacakları unutulmamalıdır.


Hangi Ay Ne Kadar Kilo Alınır?


Normal beslenen bir kadın gebeliği süresince 12 kg kadar kilo alır. Gebeliğin ilk yarısının, yani yirminci haftanın sonuna kadar ortalama 3,5 kg kadar artış olur. Yirminci haftadan sonra gebeliğin sonuna kadar her hafta ortalama 500 gr kadar kilo artışı olur. Bu artışın bir kısmı bebeğe diğer kısmı ise anneye ait kilodur.

 


 

Doğumdan Sonra Sağlıklı Kilo Vermek İstiyorsanuz Bunlara Dikkat!


Anneye ait kilonun büyük bölümü yağ dokusu artışından kaynaklanır. Bu yaklaşık 4 kg kadardır. Yağ dokusu artışı en çok 10.-20. haftalar arasında gerçekleşir. Bunun haricinde alınan kilolar doğumdan sonra sağlıklı bir şekilde geri verilemeyebilir. Kadınlarda şişmanlığın sık görülmesinin bir nedeni de her gebelikte eklenen ekstra yağların doğumdan sonra atılamamasıdır.

 

Yetersiz Beslenme Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiler


Aşırı kilo artışları anne şeker hastası olmasa bile iri bebek doğumlarına, yüksek tansiyona; yetersiz beslenme ise erken doğumlara sebep olabilir. Bu da doğum öncesi ve sonrasında bebek ölümlerine neden olur.

 

Gebelikte En Önemli Gıda Maddesi Proteinlerdir


Gebeliğin en çok şikayete yol açan dönemi ilk 3 aylık dönemdir. Bu dönemde öğün sayısı artırılmalı, öğün miktarları azaltılmalıdır. Yani sık ve az yenmelidir. Kuru ve katı gıdalar aşırı bulantısı olan gebenin daha rahat alabileceği gıdalardır. Öğünler sırasında yeterli sıvı da alınmalıdır.


En Az Yarım Litre Süt veya Süt Ürünleri Tüketilmeli


Protein gereksinimi %30 kadar artarak 60 gr.’a kadar yükselir. Günlük alınması gereken süt miktarı en az yarım litre olmalıdır. Süt, protein ve kalsiyum kaynağıdır. Bir litre süt, annenin alması gereken günlük kalsiyumu karşılar.


Taze fasulye, bakla, bezelye, ıspanak ve karnabahar bitkisel proteinden oldukça zengindir. Günlük proteinlerin hayvansal ve bitkisel olarak karışık alınması daha sağlıklıdır.

 


Gebelikte Aşırı Karbonhidrat ve Yağ Tüketimi Fazladan Kilo Nedeni

 

Karbonhidrat ve yağ alımında dikkatli olmak gerekir. Bu tür gıdaların fazla alınırsa yüksek kalori nedeniyle aşırı kilo artışına sebep olacakları unutulmamalıdır. Yeterli kalori ve protein alındığı sürece karbonhidrat alınması gerekli değildir.

 

Bu Dönemde Karbonhidratı Hangi Besinlerden Alabilirsiniz?


En önemli karbonhidrat kaynakları pirinç, buğday, meyveler, yaş ve kuru sebzeler, patates ve şekerdir. 1 gr karbonhidrat 4 kalori verir. Gebelikte alınması gereken günlük kalori miktarı ortalama 2500 kaloridir. Bunun büyük kısmı proteinlerden sağlanmalıdır.


Tuzu Azaltın, Bol Su Tüketin

 

Gebelikte sıvı alınmasına özen göstermek gerekir. Yemeklerde ve yemek aralarında bol su alınmalıdır. Vücutta şişlik ve yüksek tansiyon yoksa tuz kısıtlamasına gerek yoktur. Tuz alımı aşırı olmamak şartıyla eskisi gibi devam edebilir.

 

Sigara ve Alkol Hem Size Hem de Bebeğinize Zarar Verir


Gebelikte aşırı sigara ve alkol kullanmak kesinlikle sakıncalıdır. Sigara, bebeğin anne karnında gelişememesine, dış gebeliğe, düşüklere, ölü doğumlara sebep olabilir. Alkol kullanan gebelerde bebek anomalisinde artış gözlenmiştir.


Şarküteri Ürünlerinden Uzak Durun

 

Gebelikte pişmemiş et ve şarküteri ürünleri yenilmemesine de özellikle dikkat etmek gerekir.